برای تجربه بهتر در این وبسایت، لطفا از صفحه نمایش بزرگتر استفاده کنید.

اطلاع رسانی‌ها۱۶ اسفند ۱۳۹۴

اعلام نتایج فراخوان « نگاهی به فردا »

about digikala groupabout digikala groupabout digikala group
about digikala group0 دقیقه وقت خواندن

از نخستین روز زمستان ۱۳۹۴، فعالیتی گسترده و جدی برای دیجی‌کالا آغاز شد؛ سامان‌دهی، مطالعه و ارزیابی بیش از ۲۰۰۰ ایمیل که در فراخوان «نگاهی به فردا» از سوی شرکت‌کنندگان ارسال شده بود. این فراخوان، چالشی تازه بود که در آن، علاقه‌مندان به دیجی‌کالا و نوآوری تلاش کردند با ترکیبی از تحقیق و نیروی تخیل، دیدگاهشان را درباره‌ی جهان فردا بیان کنند و بگویند در دنیای شش سال بعد، دیجی‌کالا را چگونه می‌بینند.

طی هفته‌های گذشته، فرایند ارزیابی و رتبه‌بندی مطالب به پایان رسید و همان‌گونه که در خبر مربوط به آخرین اطلاعات درباره‌ی فراخوان وعده کرده بودیم، در میانه‌ی اسفند ۱۳۹۴ برگزیدگان این فعالیت جمعی، معرفی می‌شوند.

در خبر قبلی اشاره کردیم که گذشته از تعداد مطالب، حجم و قالب آن‌ها هم بسیار متنوع و تا حدی غافلگیرکننده بود؛ از فایل‌های متنی گرفته تا ویدیو و اینفوگرافی. به همین دلیل، بررسی و ارزیابی صحیح تک‌تک مطالب، به‌گونه‌ای که کمترین میزان خطا و سوگیری در آن رخ دهد، کاری زمان‌گیر و گاه پیچیده بود.

در فرایند ارزیابی، ابتدا همه‌ی مطالب بر اساس مطابقت با معیارهایی که در صفحه‌ی فراخوان اعلام شده بود، دسته‌بندی شدند. درخصوص عزیزانی که چند مطلب یا ایمیل ارسال کرده بودند، آخرین مطلب دریافتی، برای ارزیابی در نظر گرفته شد. سپس مطالبی که با همه‌ی معیارها مطابقت داشتند، بر اساس کیفیت‌شان در هر معیار، امتیازدهی شدند. این رتبه‌بندی در چند مرحله انجام گرفت و چندین بار بازبینی شد تا درنهایت، فهرست برگزیدگان فراخوان مشخص شود:

 • نفر نخست: آقای افشین جعفری
 • نفر دوم: آقای سیدسروش علوی‌پناه
 • نفر سوم: آقای ایمان برازنده

چنان‌که در خبر آغاز فراخوان اعلام شده بود، سه نفر نخست در کنار لوح تقدیر می‌توانند یکی از جوایز پیشنهادی را انتخاب کنند:

در کنار سه برگزیده‌ی نخست، شرکت‌کنندگان دیگری نیز هستند که با صرف وقت و ذوق بسیار، مطالب ارزنده‌ای تدوین و ارسال کرده‌اند. دیجی‌کالا با افتخار از این شرکت‌کنندگان هم قدردانی می‌کند و در کنار لوح تقدیر، یک ساعت هوشمند LG G Watch W100 به یادگار تقدیم‌شان خواهد کرد:

 • آقای محمدمهدی انصاری جعفری
 • آقای مهدی صدقیانی باغچه
 • آقای جعفر دانش‌زند
 • آقای محمدرضا پایدار
 • آقای مهدی ماهری
 • آقای احسان پیرنیا
 • آقای فرزاد شریف‌زاده
 • آقای سیدمصطفی موسوی
 • خانم نرگس فرازان
 • آقای معین موسوی

صمیمانه به این عزیزان تبریک می‌گوییم و به‌خاطر تلاش‌، ذوق و توجه ویژه‌ای که صَرف این فعالیت کردند، از ایشان سپاسگزاری می‌کنیم.

همان‌طور که پیش‌تر هم اعلام شد، صدها هم‌وطن علاقه‌مند و فعال در این فراخوان شرکت کردند؛ این مشارکتِ چشمگیر، گرچه فرایند ارزیابی را کمی طولانی کرد، اما نشان‌دهنده‌ی توجه و دیدگاه مثبت این عزیزان به موضوع نوآوری و آینده‌ی تجارت الکترونیک در ایران است. در این میان، مطالب ده‌ها نفر از شرکت‌کنندگان تا حد مقبولی با معیارهای ارزیابی مطابقت دارد و روشن است که برای تهیه‌ی آن‌ها زمان و تلاش بسیاری صَرف کرده‌اند. دیجی‌کالا موظف و مفتخر است که ضمن معرفی این شرکت‌کنندگانِ منتخب، هدیه‌ای را به یادگار تقدیم‌شان کند. فهرست اسامی این شرکت‌کنندکان به ترتیب الفبا، به شرح زیر است:

Winners_List_Final

طی روزهای آینده برای اعطای جوایز، از طریق ایمیلِ OpenInnovation@Digikala.com با نفرات برگزیده و دیگر شرکت‌کنندگان منتخب تماس خواهیم گرفت و هماهنگی‌های بعدی را انجام خواهیم داد. به‌خاطر تعداد چشمگیر این عزیزان، ممکن است برای اعطای همه‌ی جوایز به زمان بیشتری نیاز داشته باشیم؛ از بردباری همه‌ی این دوستان ممنونیم.

همچنین در گام بعدی، چنان‌که پیش‌تر مطرح شده بود، پس از برقراری ارتباط با برگزیدگان و برخی از دیگر شرکت‌کنندگان منتخب، طی مراحلی «گروه نوآوری بازِ دیجی‌کالا» تشکیل خواهد شد. این گروه، شبکه‌ای از ایده‌پردازان درون‌سازمانی و بیرونی است که به روش‌های مختلف در فعالیت‌های نوآورانه‌ی دیجی‌کالا مشارکت می‌کنند؛ تشکیل گروه‌های متمرکز (Focus Groups)، برگزاری جلسه‌های ایده‌پردازی و نظرسنجی‌ها، بخشی از این دست فعالیت‌ها هستند.

معرفی و تقدیر از برگزیدگان و همچنین تشکیل گروه نوآوریِ باز، پایان کار نیست. نباید فراموش کرد که تک‌تک شرکت‌کنندگان در این فراخوان، کاربرانی هستند که با اعتماد و اشتیاق، دیدگاه‌هایشان را بی‌دریغ با دیجی‌کالا به اشتراک گذاشته‌اند. این جمع حدوداً ۲۰۰۰نفری، دوستان نزدیک دیجی‌کالا هستند و روشن است که در بسیاری از فعالیت‌های آتی با این عزیزان در تعامل خواهیم بود.

حین برگزاری فراخوان و هفته‌های پس از آن، بازخوردهای مختلفی درباره‌ی این رویداد بیان شد، از دیدگاه‌های مثبتی که علاقه‌مندان و فعالان حوزه‌ی نوآوری ارائه کردند تا نقدها و نگرانی‌هایی که از سوی برخی مخاطبان و شرکت‌کنندگان مطرح شد. این حمایت‌ها و انتقادها، نشانه‌ای روشن از توجه و حساسیت علاقه‌مندان به موضوع نوآوری به‌ویژه چالش‌های رویکردِ بــاز در نوآوری است و توجه به این نقدها، می‌تواند گامی مؤثر برای حل آن چالش‌ها باشد.

«نگاهی به فردا» نمونه‌ای از تلاش دیجی‌کالا برای ترویج و به‌کارگیری نوآوریِ باز در فضای کسب‌وکار ایران است؛ فعالیت‌هایی که باید بیش‌ازپیش، با کیفیت و اثرگذاریِ بیشتر، خطای کمتر و با مشارکت دیگر فعالان حوزه‌ی تجارت الکترونیک ایران انجام شود. دیجی‌کالا مانند نسل جوان مخاطبانش، در مسیر رشد و یادگیری است و تلاش خواهد کرد با نگاه دقیق به همه‌ی بازخوردها و آموختن از دستاوردها و تجربه‌های گذشته، بهتر از قبل در مسیر فردا قدم بردارد.

اخبار مرتبط

برای استفاده از مطالب وب‌سایت درباره گروه دیجی‌کالا، داشتن «هدف غیرتجاری» و ذکر «منبع» کافیست. تمام حقوق اين وب‌سايت نیز برای شرکت گروه تجارت الکترونیک دیجی‌کالا است.