برای تجربه بهتر در این وبسایت، لطفا از صفحه نمایش بزرگتر استفاده کنید.

اطلاع رسانی‌ها۲۵ بهمن ۱۳۹۵

مروری بر فعالیت‌های دیجی‌کالا به‌ مناسبت 10 سالگی

about digikala groupabout digikala groupabout digikala group
about digikala group0 دقیقه وقت خواندن

ایده‌ی نخستین فروشگاه اینترنتی دیجی‌کالا در پی یک نیاز و تجربه‌‌ی ناموفق خرید یک دوربین در بهمن ۱۳۸۵ شکل گرفت. عدم وجود منبعی جامع و مانع که دربرگیرنده‌‌ی نقد و بررسی تخصصی، راهنمای خرید، قیمت مطمئن و سایر ملزومات یک خرید موفق باشد، موسسان دیجی‌کالا را به این فکر واداشت تا خود دست به کار شده و با ایجاد چنین محیطی، مانع سردرگمی و زیان‌بینی خریداران آتی کالاهای دیجیتال باشند. در حالی‌که ۱۰ سال از شروع فعالیت این فروشگاه اینترنتی می‌گذرد، امروزه کاربران محیط دیجیتال، دیجی‌کالا را به‌عنوان مرجع تخصصی نقد، بررسی و فروش اینترنتی انواع کالا در ایران می‌شناسند. این موفقیت دست‌یافتنی نبود مگر با به‌کارگیری راهکارهایی که مسیر رسیدن به اهداف از پیش‌تعیین‌شده‌ی دیجی‌کالا را هموارتر کرده‌اند. راهکارهایی برنامه‌ریزی‌شده، مبتنی بر علم و هم‌سو با سیاست‌های کلی نظام که در ذیل به برخی از آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

مشتری‌مداری قبل از هر چیز

مشتری‌مداری و رضایت مشتری مهم‌ترین هدفی است که دیجی‌کالا بر پایه‌ی آن شکل گرفت، فعالیت خود را گسترش داد و در حال حاضر آوازه‌ی خود را مدیون آن است. دیجی‌کالا به‌عنوان پرمخاطب‌ترین فروشگاه آنلاین در سرتاسر کشور، وظیفه‌ی خود می‌داند که با ارائه‌ی هرچه بیشتر و باکیفیت‌‌تر خدمات، مشتریان بیشتری را جلب کرده و در حفظ آنان بکوشد. از جمله فعالیت‌های دیجی‌کالا که منطبق با هدف مشتری‌مداری صورت گرفته، می‌توان به بالا بردن سرعت ارائه‌ی خدمات، افزایش مراکز توزیع تهران و سایر شهرها، تعریف‌شدن زمان استاندارد خدمات، تعدد و تنوع در کانال‌های ارتباط با مشتری و ایجاد دستورالعمل و آیین‌نامه‌ی جبران خسارت اشاره کرد.

هم‌گام با اقتصاد مقاومتی

اقتصاد مقاومتی راهکاری برای مقابله با تحریم‌ها و فشارها علیه یک ناحیه‌ی خاص است و معمولا دولت‌مردان کشورهای درگیر در بحران سعی می‌کنند همگام با اقتصاد مقاومتی، راه‌حل‌هایی را برای دفع بحران اجرایی کنند. دیجی‌کالا نیز به‌عنوان بزرگ‌ترین مرکز فروش آنلاین کالا در ایران دست به کار شد تا با به‌کارگیری راهکارهای مقاومتی نظیر حمایت از کالاهای ایرانی، ایجاد و گسترش اشتغال و همسو شدن با اقتصاد دانش‌بنیان، نقشی هرچند اندک در این راه داشته باشد. کسب رضایت مشتریان، سازمان‌های مرتبط، نهادهای دولتی و سیاست‌گذاران، نشان‌گر این است که دیجی‌کالا گام‌های بلندی را در این مسیر برداشته است.

حمایت از تولید داخلی

حمایت از کالای ایرانی، مساله‌ای است که هر روز بیش از دیروز اهمیت می‌یابد و نقش به‌سزایی در سیاست‌های کلی کشور ایفا می‌کند. دیجی‌کالا برای تحقق این هدف نیز فعالیت‌های مختلفی انجام داده است. حمایت از آثار صاحبان صنایع دستی و هنرمندان، امکان دیده‌شدن صنایع IT ایرانی، عرضه و فروش محصولات باکیفیت تولیدکنندگان داخلی که پیش از این صاحب‌نام نبوده‌اند، حمایت از دست‌سازه‌های هنرمندان نوپا و ایجاد بستری با نظام بازار (Market Place) برای تامین‌کنندگان ایرانی، از فعالیت‌های دیجی‌کالا باهدف دست‌گیری از تولید داخلی است.

کارآفرینی مستقیم و غیر مستقیم

دیجی‌کالا ضمن به‌کارگیری هزار و هفتصد نیروی متخصص و کارآزموده به‌صورت مستقیم، با بالابردن تقاضای کالاهای تولید داخل از طرف مشتریان، موجب افزایش نیروی کار شرکت‌های تولیدی نیز شده است. هم‌چنین فروشگاه آنلاین دیجی‌کالا با ایده‌پردازی و ایجاد اشتغال نوین و خلاقانه در زمینه‌هایی مثل ربات‌های پرنده‌ی حمل کالا، توانایی مخترعین و ایده‌پردازان جوان را مورد استفاده قرار داده است. کمک به گسترش اشتغال فردی در مناطق مختلف کشور از طریق فروش ابزارهای خدماتی نظیر ابزار نجاری، آهنگری، لوله‌کشی و غیره، دیگر فعالیتی است که دیجی‌کالا در این زمینه انجام داده است. ایجاد انگیزه و آموزش راه‌کار ورود به دنیای کسب‌وکارهای اینترنتی از جدیدترین اقدامات دیجی‌کالا در زمینه‌ی کارآفرینی است.

نام‌سازی ایرانی

گسترش روزافزون برندهای غیرایرانی و استقبال مردم از محصولات آنان، دیجی‌کالا را بر آن داشت تا فکری به حال این موضوع کند. ایجاد فروشگاهی تخصصی برای عرضه‌ی پوشاک و لوازم زینتی اقدام مهم دیجی‌کالا در این راه بود. «دیجی‌استایل» مرجعی کامل از انواع پوشاک زنانه، مردانه و بچگانه است که در کنار ورود قانونی کالاهای غیر ایرانی، نقش مهمی در معرفی و فروش کالاهای ایرانی باکیفیت ایجاد می‌کند. به‌کمک دیجی‌استایل، تولیدکنندگان داخلی توانسته‌اند پابه‌‌پای برندهای خارجی پیش رفته و جای خود را در بازار مد و پوشاک باز کنند.

دانش در راس امور

فروشگاه اینترنتی دیجی‌کالا ضمن کسب مجوزهای قانونی گوناگون نظیر نماد اعتماد الکترونیک و پروانه‌ی کسب، در تیرماه ۱۳۹۴ موفق به کسب تاییدیه و مجوز شرکت‌های دانش‌بنیان از معاونت علمی فناوری ریاست‌جمهوری شد تا به منظور هم‌‌افزایی علم و ثروت و توسعه‌ی اقتصاد دانش‌محور، در پیش‌برد اهداف ملی کشور نیز نقشی داشته باشد. طراحی و ارائه‌ی خدمات با یک زیرسیستم اصلی مبتنی بر دانش، به‌کارگیری نیروی انسانی متخصص و اختصاص‌دادن سهمی از درآمدهای شرکت به فعالیت‌های دانش‌بنیان از مواردی هستند که دیجی‌کالا را در راه کسب این گواهی همراهی کرده‌اند.

کسب گواهی‌ها و عناوین گوناگون

دیجی‌کالا در ده سال فعالیت خود عناوین و گواهی‌های بسیاری کسب کرده است که مهر تاییدی بر ادعای موفقیت این فروشگاه اینترنتی است. از جمله‌ی این عناوین می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: بهترین وب‌سایت پنجمین همایش تجارت الکترونیک، برگزیده‌ی همایش ملی توسعه‌ی دانایی‌محور، بهترین وب‌سایت فروشگاه اینترنتی، بهترین طراحی کاربردی، برترین سایت خرده‌فروش آنلاین، برگزیده‌ی دومین اجلاس جهانی نشان منتخب، برترین کسب‌وکار در حوزه‌ی تجارت الکترونیک، دریافت تندیس دیموند و برگزیده در میان ۱۰ کارآفرین برتر دنیا.

تعهد به مسئولیت‌های اجتماعی

مسئولیت اجتماعی شرکتی درواقع مجموعه‌ی فعالیت‌هایی است که یک شرکت برای حفظ، مراقبت و کمک به جامعه‌ی خود انجام می‌دهد. دیجی‌کالا نیز فعالیت‌هایش را به‌گونه‌ای سازمان‌دهی کرده است که مسئولیت اجتماعی خود را به‌جا آورده و به وظیفه‌ی خویش در این زمینه متعهد باشد. فروشگاه اینترنتی دیجی‌کالا با رعایت مسائلی نظیر ارسال سامان‌دهی‌شده و سریع سفارشات، ایجاد امکاناتی برای آسودگی هرچه بیشتر خرید کالا و رعایت قوانین و آیین‌نامه‌های رسمی در عرضه و فروش کالا، نقش عمده‌ای را در زمینه‌ی مسئولیت‌های اجتماعی ایفا کرده است. نقش این فروشگاه را در کاهش ترافیک، کاهش آلودگی هوا، صرفه‌جویی در وقت، شفافیت در ارائه‌ی قیمت‌ها و مالیات، حمایت از واردات رسمی و آموزش‌های تخصصی برای کارکنان، نباید نادیده گرفت.

کاهش هزینه‌ها و افزایش بهره‌وری

بهره‌وری درواقع مقدار کالا و خدمات تولید شده در مقایسه با هر واحد از انرژی یا کار هزینه شده است. دیجی‌کالا به‌عنوان کارآفرین برتر در حوزه‌ی تجارت الکترونیک، با اقداماتی نظیر كارآفريني از راه تجارت الكترونيك، توليد‏كنندگان، تامین کنندگان، فروشندگان و مشتريان را در يك چرخه‌ی اقتصادي قرار داده و با ایجاد نیازهایی مانند شيوه‌‏های اینترنتی جذب مشتری، تبلیغ و بازاريابي اينترنتي، كار از راه دور و بانکداری الکترونیکی را گسترش داده است. این امر به خودی خود نیاز به سفرهای درون‌شهری را کاهش داده و کاهش ترافیک، آلودگی‌ هوا و آلودگی‌های صوتی را در پی داشته است.

مطالعه و پژوهش برای افزایش کیفیت

دیجی‌کالا یکی از پیشگامان و نوآوران تجارت الکترونیک درکشور ما، به ویژه در زمینه‌ی خرده‌فروشی اینترنتی به شمار می‏‌رود. سیستم‌های مبتنی بر هوش تجاری در این شرکت برپایه‌ی مطالعه و پژوهش طراحی شده‌اند. طراحی و پیاده‌سازی اولین دانشنامه‌ی واژگان تخصصی دیجی‌کالا به نام Digi-Pedia، راه اندازی رسانه تصویری دیجی کالا یا DigiKala TV، تولید محتوای ویدئویی آموزشی و تخصصی برای اولین بار در کشور و طراحی اپلیکیشن موبایل اختصاصی برای پلتفرم‌های iOS و Android را می‌توان از مواردی دانست که در حوزه‌ی علم و با هدف آسوده‌سازی استفاده به‌وسیله‌ی کاربران صورت گرفته‌اند.


telegram_ad2_1

اخبار مرتبط

برای استفاده از مطالب وب‌سایت درباره گروه دیجی‌کالا، داشتن «هدف غیرتجاری» و ذکر «منبع» کافیست. تمام حقوق اين وب‌سايت نیز برای شرکت گروه تجارت الکترونیک دیجی‌کالا است.