درباره

اتاق خبر دیجی‌کالا
نمایشگاه صنایع دستی

صالحی: دیجی‌کالا می‌‌تواند سبک زندگی مردم را عوض کند

در حاشیه سی‌امین نمایشگاه صنایع دستی، علی اصغر مونسان، رییس سازمان میراث فرهنگی، علی اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی، علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی و معصومه ابتکار، مشاور رییس‌جمهور در امور خانواده و بانوان، از غرفه دیجی‌کالا بازدید کردند.

[quote align=”left”]معصومه ابتکار: صنایع دستی هم یکی از بهترین حوزه‌هایی است که در زمینه‌ی تجارت الکترونیک می‌شود از آن استفاده کرد.[/quote]

در گفت‌وگو با خانم ابتکار درباره ارتباط میان بازارهای آنلاین و اینترنت با صنایع دستی و تاثیری که می‌توانند روی هم داشته باشند سوال کردیم. دکتر ابتکار در این رابطه گفت: «قطعا بازار آنلاین می‌تواند تاثیر مثبتی روی عرضه صنایع دستی داشته باشد و بسترهای این کار را هم داریم. الان با توجه به نفوذ بالای اینترنت و این که در اکثر شهرها و روستاهای ما دسترسی به اینترنت امکان‌پذیر است و به خصوص این که خانم‌ها بسیار از اینترنت استفاده می‌کنند به نظرم باید از این ظرفیت استفاده کرد. ما نشستی ملی و بین‌المللی با وزارت ارتباطات برای توسعه فناوری IT به عنوان توان‌افزایی زنان در تجارت الکترونیک داشتیم. نشستی که ماه گذشته برگزار شد و تخصصی و البته بین‌المللی بود. کشور ما بسیار ظرفیت خوبی دارد و صنایع دستی هم یکی از بهترین حوزه‌هایی است که در زمینه‌ی تجارت الکترونیک می‌شود از آن استفاده کرد. به خصوص که بیش از 70 درصد کارهای صنایع دستی کشورمان در دست خانم‌هاست.»

دکتر شمخانی درباره این که چطور بازارهای الکترونیک ممکن است روی فروش صنایع دستی تاثیر بگذارند گفت: «امروز زندگی بدون دیجیتال تقریبا زندگی ناقصی است. بازار دیجیتال قسمتی از این واقعیت زندگی است. هر کس مبتکرتر و خلاق‌تر باشد و زودتر وارد این بازار شود می‌تواند خدمت بیشتری بکند. و ضمن این که در توسعه سلامت بازار موثر باشد خودش هم نفع شخصی ببرد. فکر می‌کنم دیجی‌کالا پیشتاز این کار بوده است.»

دکتر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی از مخاطبان دیجی‌کالاست. وقتی از ایشان درباره وظیفه بسترهای الکترونیک برای رونق صنایع دستی سوال کردیم جواب دادند: «یکی از عناصر واقعا رواج دادن صنایع دستی میان مردم که به خرید صنایع دستی علاقمند بشوند این است که بتوانیم شیوه درست مارکتینگ را پیاده بکنیم. می‌دانید که بازاریابی خودش یک هنر است. یعنی صرف تولید مهم نیست. شما اگر بهترین تولید دنیا را هم داشته باشید ولی نتوانید آن را به عرضه برسانید تا مردم متوجه بشوند که این تولیدات شما چیست و کارآیی‌اش چیست و قیمتش چطور است یا از همه مهم‌تر اصلا چرا باید آن را بخرد، فایده‌ای ندارد و مردم سراغ کالا نمی‌روند. بنابراین مارکتینگ یا بازاریابی یک عنصر اصلی است. حالا یکی از آن روش‌های بازاریابی برگزاری نمایشگاه است مثل همین نمایشگاه که تا حدی می‌تواند ولی خب مخاطبانش محدود هستند. عده قلیلی می‌توانند بیایند و ببینند. صدا و سیما می‌تواند خیلی موثر باشد و دیگری هم تشکیلاتی مثل دیجی‌کالا. ما چون یکی از استفاده‌کنندگان جدی دیجی‌کالا هستیم به نظرم خیلی موفق عمل کرده و می‌تواند در این عرصه صنایع دستی با شیوه‌هایی که تا امروز به کار برده و ابتکارهای جدید بتواند صنایع دستی را جایگزین خواسته‌ها و محصولات خارجی کند. به هر حال ذهن جوان ما دنبال برندهای خارجی است چون در تلویزیون و فیلم و همه جا می‌بیند. اما صنایع دستی داخلی کشورمان را ندیده است. اگر ما بتوانیم محصولات هنری بومی‌مان را در همه شئونات زندگی به نوعی نمایش بدهیم، در فیلم‌های سینمایی، در تلویزیون، روزنامه‌ها و غیره موفق خواهیم شد. به نظرم دیجی‌کالا می‌تواند این کار را بکند. استایل زندگی جدیدی معرفی کرده و این‌ها را تبدیل به برند کند. ذوق جوانان ما را با شیوه‌های بسیار هوشمندانه به این سمت سوق بدهد. خب جوان بالاخره جوان است و دلش می‌خواهد چیزی را که بیشتر مردم استفاده می‌کنند، ولو این که دوست هم نداشته باشد، بخرد. ما باید به عنوان یک عنصر اینجا فعال باشیم.»

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
پر بازدیدترین‌ها
ارسال سفارش های دیجی‌کالا
هزینه ارسال در دیجی‌کالا کاهش یافت؛ ارسال رایگان سفارش‌ها با دیجی‌پلاس
بازدید معاونان رییس‌جمهور از غرفه‌ی دیجی‌کالا در نمایشگاه صنایع‌دستی
بازخورد کاربران
قیمت مناسبتری سراغ دارید؟ نقش بازخورد کاربران دیجی‌کالا در بهبود عملکرد مارکت پلیس
سرریز فناورانه گزارش 1400 دیجی کالا
سر ریز فناورانه؛ اقتصاد دیجیتال و نقش آن در توزیع متعادل نیروی انسانی در سراسر کشور
بازدید سفیر ژاپن از طرح پروژه کسب و کارهای بومی محلی
همکاری‌های ایران و ژاپن در بحث حفاظت محیط زیست گسترده‌تر می‌شود
تازه‌ترین‌ها

هزینه ارسال در دیجی‌کالا کاهش یافت؛ ارسال رایگان سفارش‌ها با دیجی‌پلاس

14 آبان 1401

تولد دوباره مشاغل محلی

23 شهریور 1401

۳۰‌ شرکت محبوب‌ برای جویندگان کار

17 شهریور 1401

پشت نیمکت‌ها ستاره‌ها نشسته‌اند؛ کمپین مشترک دیجی‌کالا مهر با بنیاد کودک آغاز شد

15 شهریور 1401

دیجی‌کالا محبوب‌ترین برند کارفرمایی در دومین گزارش ایران تلنت

12 شهریور 1401

دنیای دیجی‌کالا

ارسال سفارش های دیجی‌کالا

هزینه ارسال در دیجی‌کالا کاهش یافت؛ ارسال رایگان سفارش‌ها با دیجی‌پلاس

اندیشه پویا شماره 81

تولد دوباره مشاغل محلی

موبایل در دست کاربر

۳۰‌ شرکت محبوب‌ برای جویندگان کار

دنیای دیجی‌کالا

ارسال سفارش های دیجی‌کالا

هزینه ارسال در دیجی‌کالا کاهش یافت؛ ارسال رایگان سفارش‌ها با دیجی‌پلاس

اندیشه پویا شماره 81

تولد دوباره مشاغل محلی

موبایل در دست کاربر

۳۰‌ شرکت محبوب‌ برای جویندگان کار

مراکز زیرساختی دیجی‌کالا در تهران

مراکز جمع‌آوری، پردازش و توزیع کالا