برای تجربه بهتر در این وبسایت، لطفا از صفحه نمایش بزرگتر استفاده کنید.

اطلاع رسانی‌ها۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

چگونه حرفه‌ای کتاب بخریم؟

about digikala groupabout digikala groupabout digikala group
about digikala group0 دقیقه وقت خواندن

خرید هوشمندانه یکی از مهارت‌های مهم در زندگی روزمره است. تفاوتی ندارد که از خرید فیزیکی صحبت می‌کنیم یا خرید اینترنتی. با این حال، دنیای دیجیتال، با ظرافت‌ها و پیچیدگی‌هایی همراه است که خرید آنلاین را در مقایسه با خرید آفلاین نیازمند توجه، آگاهی و درایت بیشتری می‌کند. کتاب هم از جمله کالاهایی ا‌ست که در سال‌های اخیر به جرگه‌ی خرید و فروش اینترنتی پیوسته‌ است. دیجی‌کالا به‌عنوان بزرگترین پلتفرم مارکت‌پلیس ایران، اکنون بیش از 100 هزار عنوان کتاب به فروش می‌رساند. ما در دیجی‌کالا خود را موظف می‌دانیم که مخاطبان را به سمت تجربه‌ی خرید خوشایند هدایت کنیم. در آستانه‌ی برگزاری بزرگترین نمایشگاه آنلاین کتاب در دیجی‌کالا، در این مطلب خواهید خواند که چطور می‌توانید یک خرید حرفه‌ای از دنیای کتاب‌های موجود در دیجی‌کالا را تجربه کنید.

کرونا شیوه‌ی زندگی خیلی از افراد را دستخوش تغییر کرده است. آمار و ارقام افزایش فروش تعداد کتاب‌ها نشان می‌دهد دست کم نسبت به گذشته افراد بیشتری کتاب‌خوان شده‌اند. به‌عنوان مثال، 15 فروردین 1400 رکورد فروش کتاب در یک روز در دیجی­‌کالا شکسته شد. در این روز، کاربران بیش از 500هزار جلد کتاب خریداری کردند.

اکنون بیش از 100 هزار عنوان کتاب در دیجی‌کالا موجود است، کتاب‌هایی که گاه تا 80 درصد تخفیف در جشنواره‌ها دارند. اما آیا تخفیف و قیمت پایین، عامل اصلی برای خرید کتاب است؟ چه فاکتورهایی برای خرید کتاب مهم است؟ در این بین هم برخی کتاب‌ها را چندین ناشر با عناوین و مترجم‌های گوناگون منتشر کرده‌‌اند و این سؤال مطرح می شود که بهتر است کدام کتاب را خریداری کنیم؟

خرید کتاب، قانونی یا اخلاقی؟

هیچ کتابی در دیجی­‌کالا برخلاف قوانین جاری کشور و یا کپی ­رایت داخلی فروخته نمی‌­شود. تمامی کتاب‌های دیجی‌کالا شماره شابک و فیپای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را دارند. در بازار نشر کشور، متأسفانه برخی از ناشرین جدید که مجوز هم دارند با کپی کردن متون سایر نویسنده‌ها و مترجم‌ها و با اعمال تغییرات اندک، همان کتاب را با تیراژ بالا و قیمت پایین (تخفیف‌های زیاد در فروش) چاپ و وارد بازار می‌کنند. عملی که با اینکه غیرقانونی نیست اما می‌تواند به‌عنوان امری غیر اخلاقی به شمار آید. این ناشرین با سوء استفاده از این شیوه و خلاء قانونی در هزینه‌های تولید صرفه‌جویی می‌کنند و کتاب‌ها را با قیمت پایین و تخفیف‌های بالاتری به فروش می‌رسانند.

با توجه به مطالب گفته شده مراجع ذی‌صلاح در این رابطه برخورد قانونی را لحاظ نکرده‌­اند و قانون‌گذاری مشخص در این زمینه هم صورت نگرفته است. این کتاب‌ها در حال حاضر در کتاب‌فروشی‌های سراسر کشور عرضه می‌شوند؛ چرا که براساس قانون، انتشار و عرضه آن‌ها غیرقانونی نیست. بنابراین فروش این کتاب­‌ها را در دیجی‌کالا نمی‌­توان با استناد به قوانین برای فروشنده‌­ها ممنوع کرد؛ فروشنده‌هایی که بخشی از پلتفرم مارکت پلیس دیجی‌کالا هستند. ما ملزم به رعایت قوانین موجود در این زمینه هستیم. همان‌طور که نمی‌توان با این موضوع در خیابان انقلاب برخورد کرد، در خیابان انقلاب دیجی‌کالا هم نمی‌توان از طریق قانون به آن‌ها رسیدگی کرد؛ زیرا متهم به رعایت نکردن قانون در این زمینه می‌شویم. به‌خصوص که در زمینه‌ی اخلاقی مرز عمل اخلاقی و غیر اخلاقی بسیار باریک است و دیجی‌کالا به‌عنوان یک پلتفرم مارکت پلیس نمی‌تواند صحت و سقم این موارد را بررسی و اعمال کنند و تنها گزینه پیش روی ما، رعایت قانون در این زمینه است.

چه عواملی در تجربه خوشایند خرید کتاب مؤثر هستند؟

حالا که از شرایط بازار نشر و فروش کتاب در بستر مارکت‌پلیس دیجی‌کالا اطلاع بیشتری داریم، لازم است به راه و رسم خرید حرفه‌ای کتاب به صورت آنلاین بپردازیم.

ناشران و مترجمان

خوشبختانه همه‌ی ناشران معتبر در حال حاضر با دیجی‌کالا همکاری می‌کنند؛ ناشرانی که با واسطه یا مستقیم، کتاب‌های معتبر با نویسندگان یا مترجمانی مشهور را عرضه می‌کنند. مهم‌ترین راه انتخاب کتاب خوب، شناخت ناشر برگزیده و مترجم‌های شناخته شده است. متأسفانه همان‌طور که اشاره شد برخی از ناشرین با سوء استفاده از خلاء‌های قانونی کشور با بازترجمه آثار پروفروش، سعی می کنند مسیر موفقیت آن‌ها را طی کنند، در این راه همچنین در طراحی جلد و رنگ آمیزی و گرافیک، کتاب‌های جدید را مشابه کتاب پرفروش بازار منتشر می‌کنند تا خریدار ناآشنا به ناشرین معتبر، امکان تفکیک کتاب‌ها از یکدیگر را نداشته باشند.

در این شرایط خریدار حرفه‌ای کتاب باید با جست‌وجوی نام مترجم به اعتبار او توجه کند و به علت ارزان بودن یک کتاب پی ببرد. شما با خرید یک ترجمه نامعتبر، ممکن است بخش هایی از مفهوم و یا حتی متن اصلی اثر را از دست بدهید. البته ذکر این نکته ضروری است که برخی از عناوین خارجی توسط چند ناشر کاملا معتبر چاپ شده است. این موضوعی متفاوت است و با جست‌وجوی سوابق هر کدام از مترجم­‌ها، طراحی متفاوت گرافیکی و سابقه ناشر آن قابل تشخیص است. پس بهترین راه در این زمینه جست‌وجو و شناخت مترجم و ناشر کتاب‌هاست.

تفاوت چاپ، کاغذ و ویژگی‌‌های کتاب‌ها

کتا‌ب‌ها از لحاظ ویژگی‌های ظاهری به چند دسته­ تقسیم شده‌­اند؛ نوع جلد، قطع، نوع کاغذ. هر کدام از این ویژگی‌ها، در ظاهر و قیمت کتاب‌ها تأثیرگذار است. در ادامه این ویژگی‌ها توضیح داده می‌شود؛

نوع جلد

جلد کتاب‌ها شامل انواع سخت مثل گالینگور می‌شود و انواع نرم‌تر آن مانند مقوایی یا شومیز است. هر چه جلد کتاب سخت‌تر باشد به دلیل مواد به کار رفته، قیمت آن هم بیشتر می­‌شود.

قطع

قطع کتاب همان اندازه کتاب یعنی عرض و طول آن است. کتاب‌ها بر اساس موضوعات و تعداد صفحاتشان می‌توانند قطع مختلفی مانند تصویر داشته باشند.

نوع کاغذ

در چاپ کتاب­‌ها می‌­توان از انواع مختلفی از کاغذ استفاده کرد و متداول­‌ترین آن­‌ها به شرح زیر است؛

کاغذ بالکی: کاغذ بالکی برای مطالعه و جلوگیری از خستگی چشم مناسب است. همچنین نسبت به سایر کاغذها وزن کمتری دارد. همین موضوع باعث می‌‌شود نسبت به گذشته، کتاب‌هایی با صفحات زیاد، وزن کمتری داشته باشند و از طرف دیگر هنگام مطالعه به دلیل سنگینی وزن کاغذها به سرعت بسته نشوند و تورق آن ساده‌تر باشد. همچنین این کاغذ دوست‌دار محیط زیست است و فرآیند بازیافت ساده‌‌تری دارد.

کاغذ گلاسه: کاغذ گلاسه دو نوع مات و براق دارد و به دلیل آن که جوهر را به صورت یکنواخت جذب می‌کند، در چاپ استفاده از آن زیاد استفاده می‌شود.

کاغذ تحریر: این کاغذ جنس بسیار مرغوبی دارد و به همین دلیل نسبت به کاغذهای چاپ قیمت گران‌تری دارد.

کاغذ کاهی: کاغذ کاهی نسبت به سایر کاغذها و مقواها از ارزان‌ترین کاغذها در صنعت چاپ است و به همین علت برای اقلام چاپی که ارزان‌تر هستند از این کاغذ استفاده می‌شود.

مسیر خرید آنلاین کتاب از پلتفرم مارکت‌پلیس دیجی‌کالا

دیجی­‌کالا تلاش کرده است سهم خود را در افزایش سرانه مطالعه کشور با دسترسی متنوع و راحت­‌تر خرید و فروش آنلاین برای افراد ایجاد کند و خوشبختانه تا به حال مورد استقبال مشتری­‌ها و فروشنده‌ها قرار گرفته است. همان‌طور که در تمام گروه‌های کالایی از مد و پوشاک گرفته تا تجهیزات صنعتی، فروشندگان مختلف در کنار دیجی‌کالا به عرضه و نمایش محصولات خود می‌پردازند، گروه کالایی کتاب، لوازم‌التحریر و هنر هم از این شرایط مستثنا نیست. دیجی‌کالا در راستای رسالت خود برای میزبانی از تمام فروشندگان قانونی کشور، ظرفیت‌های خود را برای فروش کتاب به فروشندگان و ناشران متنوع باز گذاشته است. آنچه در این میان، تفاوت در خرید و سفارش را برای کاربران ایجاد می‌کند انتخاب هوشمندانه و آگاهانه کالاهاست.

صفحه کتاب کتگوری دیجی کالا

انتخاب یک کتاب با ترجمه مناسب و ناشر معتبر، درست مانند انتخاب هر کالای دیگری نیاز به شناخت، تحقیق و آگاهی خریدار دارد. آگاهی که همیشه با خواندن کتاب به‌دست می‌آوریم این بار باید در خرید کتاب هم به کار بگیریم تا بتوانیم بهترین کتاب‌ها را انتخاب و خریداری کنیم.

 

هفتمین دوره نمایشگاه آنلاین کتاب دیجی‌کالا به زودی آغاز می‌شود. امیدوار هستیم که این مطلب، راهنمای خوبی برای خرید کتاب از دیجی‌کالا به ویژه در جشنواره‌ها و نمایشگاه‌ها باشد. لطفا دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

اخبار مرتبط

برای استفاده از مطالب وب‌سایت درباره گروه دیجی‌کالا، داشتن «هدف غیرتجاری» و ذکر «منبع» کافیست. تمام حقوق اين وب‌سايت نیز برای شرکت گروه تجارت الکترونیک دیجی‌کالا است.