برای تجربه بهتر در این وبسایت، لطفا از صفحه نمایش بزرگتر استفاده کنید.

بیانیه‌های مطبوعاتی۲۵ فروردین ۱۴۰۰

اقدامات و ظرفیت‌های دیجی‌کالا در پیک چهارم کرونا

about digikala groupabout digikala groupabout digikala group
about digikala group0 دقیقه وقت خواندن

با توجه به شروع پیک چهارم کرونا، ثبت سفارش‌های اینترنتی در کشور افزایش پیدا کرده است. در همین راستا دیجی‌کالا در تلاش است تا بتواند مانند موج‌های قبلی همه‌گیری، به تمامی هموطنان در سراسر ایران خدمات‌رسانی کند.

در زمان شروع همه‌‎گیری کرونا، ظرفیت پردازش روزانه 300 هزار کالا را داشتیم که با توسعه زیرساخت‌ها و استخدام 3500 نفر نیروی انسانی در بخش عملیات این ظرفیت را به بیش از 600 هزار کالا رساندیم.

از ابتدای فروردین 1400 به صورت میانگین حدود 400 هزار کالا را پردازش و ارسال شده است و این موضوع نشان می‌دهد که ظرفیت ارسال سفارش‌ها نسبت به مدت مشابه در سال گذشته 48 درصد افزایش پیدا کرده است.

تعداد فروشنده ها پس از شیوع کرونا از 70 هزار به بیش از 160 هزار فروشنده رسیده است که این فروشنده‌ها 90 درصد کالاهای موجود در دیجی‌کالا را تأمین می‌کنند و در همین راستا، برای تسهیل فرآیند تحویل سفارش‌ها 31 باجه دریافت کالا در سراسر ایران آماده خدمت‌رسانی به فروشنده‌هاست.

همچنین دیجی‌کالا امکانی فراهم کرده تا مشتریان به بیشتر از 4 میلیون کالا دسترسی داشته باشند که برای تسریع فرآیند ارسال بیش از 50 مرکز توزیع (23 شعبه شهرستان، 19 نمایندگی ارسال، 8 شعبه در تهران به‌علاوه 3 مرکز تحویل و دریافت حضوری کالا در تهران) وظیفه‌ی ارسال سفارش‌ها را بر عهده دارند. علاوه بر این، از ظرفیت اختصاصی اداره پست و ارسال مستقیم سفارش توسط فروشنده‌ها برای ارسال کالاها استفاده می‌کنیم تا روزانه صدها هزار کالا را به دست مشتریان سراسر ایران، از شهرهای بزرگ تا دورترین روستاها برسانیم.

ارسال سفارش توسط فروشنده قابلیتی است که از مهرماه 1399 فراهم شده و در این روش فروشنده پس از دریافت سفارش از دیجی‌کالا، بدون نیاز به ارسال کالا به انبار می‌تواند به صورت مستقیم سفارش را برای مشتری ارسال کند. مشتریان هم می‌توانند در فهرست محصولات نشان «ارسال توسط فروشنده» را برای کالاهایی که این قابلیت را دارند، مشاهده کنند. ما در تلاش هستیم که برای تسهیل کار فروشندگان و رضایت بیشتر مشتریان، این امکان را توسعه دهیم تا درصد بیشتری از کاربران دیجی‌کالا از مزایای آن بهره‌مند شوند.

یکی  دیگر از اقدامات دیجی‌کالا در موج اخیر شیوع ویروس کرونا، برقراری امکان ارسال رایگان سفارش‌ها برای مشتریان جدید است. با توجه به اینکه در شرایط کنونی، بیش از 250 شهرستان کشور در وضعیت قرمز قرار دارند، خرید آنلاین یکی از بهترین راهکارها برای کاهش حضور در فضاهای عمومی و کاهش ریسک ابتلا به ویروس کروناست. دیجی‌کالا برای تمام کسانی که می‌خواهند برای اولین بار از سایت یا اپلیکیشن دیجی‌کالا خرید کنند امکان ارسال رایگان را برای تمامی سفارش‌ها شامل سوپرمارکتی و غیر سوپرمارکتی فراهم کرده است.

همکاری با داروخانه‌ها در راستای حفظ سلامتی هموطنان

استفاده از تمام ظرفیت‌های تجارت الکترونیک برای دسترسی به کالاهای سلامت محور (بدون نیاز به نسخه پزشک) که ارتباط مستقیم با سلامت مردم به ویژه در ایام کرونا دارند، امری ضروری است. موضوعی که پیش از این هم اغلب پلتفرم‌های مطرح خرده فروشی آنلاین در دنیا اقدام به عرضه کالاهای سلامت محور بدون نیاز به نسخه (OTC) کرده‌اند. حتی برخی از این فروشگاه‌ها مانند آمازون، با ارائه سرویس «داروخانه آمازون»، داروهایی را که به نسخه نیاز دارند، آنلاین به فروش می‌رسانند.

در همین راستا و در چارچوب قوانین موجود، از اواخر بهمن 1399 لیستی از داروخانه‌هایی را که مجوز فروش آنلاین دارند، اعلام کردیم تا در این زمینه هم پاسخگوی نیاز مشتریان باشیم و شرایط حذف ترددهای غیرضروری کاربران را فراهم کنیم.

پردازش 600 هزار کالا به صورت روزانه

در حال حاضر دیجی‌کالا ظرفیت پردازش روزانه 600 هزار کالا را دارا است که با توجه به افزایش تعداد سفارش‌های ثبت شده و تمایل مردم به خرید آنلاین در دوران قرنطینه، با دو چالش مهم رو‌به‌رو هستیم. ارسال سفارش‌ها به مشتریان در سراسر ایران و سلامتی همکاران در مجموعه دیجی‌کالا از جمله چالش‌هایی هستند که با آن مواجه هستیم.

همان‌طور که اشاره کردیم از اول فروردین سال جاری، روزانه به طور میانگین 400 هزار کالا پردازش شده که با افزایش سفارش‌ها در پیک چهارم کرونا، ارسال سفارش‌ها با چالش هایی از جمله تأمین به موقع کالا از سمت فروشنده، ظرفیت پردازش و ارسال مواجه است.

محدویت سفارش کالا

به‌عنوان مثال ممکن است در یک سفارش کالایی باشد که در انبار دیجی‌کالا موجود است، اما بخش دیگر این سفارش باید توسط فروشنده تأمین شود. حالا اگر فروشنده در شهر دیگری باشد و برای انتقال کالا با چالش مواجه شود، فرآیند پردازش سفارش کاربر در دیجی‌کالا تکمیل نمی‌شود.

در میان 160 هزار کسب ‌وکاری که در دیجی‌کالا حضور دارند، ممکن است یک فروشنده در شهری باشد که راه‌های ارتباطی‌اش برای ارسال کالا با محدودیت روبه‌رو است که این موضوع پیچیدگی‌های عملیاتی و لجستیکی به همراه دارد. در واقع محدودیت‌های ایجاد شده در تردد باعث شده تا ارسال کالای برخی از فروشندگان با اختلال همراه شود؛ از طرفی هم محل سکونت مشتری عامل تأثیرگذاری در ارسال سفارشات است، چون ممکن است مراکز شرق تهران ظرفیت خالی برای ارسال داشته باشد اما در غرب تهران چنین امکانی فراهم نباشد.

همچنین همکاران ما در دیجی‌کالا به صورت شبانه‌روزی در مراکز پردازش و بخش‌های عملیاتی فعالیت دارند و افراد خط مقدم در این شرایط هستند.

در این مدت با افزایش سفارش‌ها تعداد کل نیروهای دیجی‌کالا از 4500 نفر به 8200 نفر رسیده و در واقع پشت صحنه ثبت یک سفارش بیش از 8 هزار نیروی انسانی‌ است که نزدیک به 80 درصد این افراد در بخش توزیع، انبار، امور مشتریان و محتوا فعالیت دارند.

در این میان خرید سفارش‌های ضروری، امکان ثبت سفارش را برای تعداد بیشتری از مشتریان در سراسر ایران فراهم می‌کند و ما با تمام دشواری‌ها و شرایط به وجود آمده در پیک چهارم کرونا، با تمام توان در تلاشیم تا خدمات خود را به سراسر ایران ارائه دهیم.

اخبار مرتبط

برای استفاده از مطالب وب‌سایت درباره گروه دیجی‌کالا، داشتن «هدف غیرتجاری» و ذکر «منبع» کافیست. تمام حقوق اين وب‌سايت نیز برای شرکت گروه تجارت الکترونیک دیجی‌کالا است.