برای تجربه بهتر در این وبسایت، لطفا از صفحه نمایش بزرگتر استفاده کنید.

دیگر رسانه‌ها۰۹ شهریور ۱۴۰۰

دیجی‌کالا جت: پوست اندازی و تحول بزرگ‌ترین فروشگاه اینترنتی ایران

about digikala groupabout digikala groupabout digikala group
about digikala group0 دقیقه وقت خواندن

به نقل از دیجیاتو؛ «دیجی‌کالا جت» سرویس تحویل فوری دیجی‌کالاست که محصولات را زیر ۴۵ دقیقه به مشتریان تحویل می‌دهد. این سرویس جدید که نام آن در گزارش جدید دیجی‌کالا به چشم می‌خورد، اگرچه فعلا با محصولات سوپرمارکتی و به شکل آزمایشی آغاز به کار کرده اما به نظر می‌رسد پتانسیل ایجاد یک تحول جدی در سازوکار دیجی‌کالا و اساسا فروش اینترنتی در ایران را دارد.

دیجی‌کالا جت چیست؟

در گزارش سالانه‌ای که دیجی‌کالا روز سه‌شنبه ۲۲ تیر ماه منتشر کرد، نام چند سرویس جدید برای اولین بار به چشم می‌خورد. «دیجی‌کالا جت» با کمک «دیجی اکسپرس» احتمالا تاثیر بسیاری بر آینده دیجی‌کالا خواهد داشت. با کنار هم گذاشتن چند تکه‌ی پازل می‌توان به نتایج جالبی رسید.

اینطور که مشخص است در روزهای گذشته دسترسی بیش از ۸ هزار نفر از پرسنل دیجی‌کالا به استفاده از پلتفرم جت باز شده اما در کنار این موضوع، روز سه‌شنبه پیامکی برای عده‌ای از کاربران منتخب دیجی‌کالا ارسال شده است که دسترسی آن‌ها به این پلتفرم را باز کرده است. یکی از این پیامک‌ها تصادفا برای خبرنگار دیجیاتو نیز ارسال شده است.

در حال حاضر این سرویس فقط در تهران فعال است. زمانی که وارد دیجی‌کالا جت شوید، فروشگاه‌های یاران دریان مشاهده می‌شود که به نظر می‌رسد همکار استراتژیک دیجی‌کالا در زمینه ارسال محصولات سوپرمارکتی است. از سوی دیگر می‌توان فروشگاه‌های دیگری به نام «جت‌ مارت» را نیز مشاهده کرد.

به نظر می‌رسد جت مارت انبارک‌های خود دیجی‌کالاست. استفاده از انبارک‌ها در مناطق مختلف شهر دقیقا همان روشی است که آمازون در سرویس Prime Now به کار گرفته است. مزیت اصلی این روش، کنترل کامل خود فروشگاه روی فرآیندهای اجرایی خواهد بود که باعث سرعت تحویل بالا و عدم مغایرت در سفارش‌هاست.

با این حال ردپای دیجی‌کالا جت صرفا در یک لوگو در ابتدای گزارش دیجی‌کالا خلاصه نمی‌شود. در صفحه ۲۹ این گزارش، می‌توان تصویری از مراکز زیرساختی دیجی‌کالا در تهران را مشاهده کرد.

لوگوهای بنفش روی نقشه که علامت جت دارند، انبارک‌های دیجی‌کالا برای ارسال فوری محصولات سوپرمارکتی هستند. مشخصا نام «جت» هم اشاره‌ای مستقیم به ارسال فوری محصولات است.

دو تجربه‌ی ما در استفاده از سرویس دیجی‌کالا جت نیز نشان می‌دهد اگر منزل شما نزدیک به جت مارت‌های دیجی‌کالا باشد تحویل بین ۱۰ تا ۲۰ دقیقه است و در غیر این صورت، تحویل کمتر از ۴۵ دقیقه (حدود نیم ساعت) خواهد بود.

چرا جت یک تحول جدی است؟

اگر تا اینجای گزارش تصمیم گرفته‌اید سایت دیجی‌کالا جت را باز کنید احتمالا آنچه در نگاه اول می‌بینید یک فروشگاه اینترنتی برای محصولات سوپرمارکتی است. فروشگاهی که شاید یکی از اهدافش رقابت جدی‌تر با گروه اسنپ یا گروه گلرنگ (اُکالا) در حوزه فروش محصولات تندمصرف است. موضوع دیگری که در کنار «جت مارت» خود دیجی‌کالا می‌بینید یک همکاری استراتژیک با فروشگاه یاران دریان است.

اینکه تکلیف این همکاری‌های استراتژیک با فروشگاه‌های زنجیره‌ای فیزیکی و رفتن آن‌ها به سمت قراردادهای انحصاری را شاهد خواهیم بود یا خیر، موضوعی است که نیاز به تحقیق و بررسی بیشتر دارد. اما اصل ماجرا جای دیگری است: دیجی‌کالا جت احتمالا قرار نیست یک فروشگاه سوپرمارکتی باشد بلکه در دوران آزمایشی با سوپرمارکت آغاز به کار کرده است.

این توضیح درباره سرویس دیجی اکسپرس که در گزارش دیجی‌کالا ذکر شده را بخوانید:

سرویس دیجی‌اکسپرس برای ارسال فوری (نیم‌ساعت تا ۲ ساعت) سفارش‌های دیجی‌کالا با نام Jet در مرحله آزمایشی قرار دارد. هدف از ارائه این سرویس، ارتقای توانایی فروشندگان برای کوتاه کردن بازه ارسال کالا به مشتریان در کنار ارسال سفارش‌های سوپرمارکتی است.

دیجی‌کالا در گزارش خود نوشته که اکسپرس، در ۱۳ شهر ایران فعال است و تاکنون بیشتر از ۱۰ میلیون کالا را تحویل داده. اگر هنوز هم فکر می‌کنید دیجی‌کالا جت قرار است فقط پلتفرمی برای ارسال سریع سوپرمارکتی باشد، لازم است از ارتفاع بالاتری به کلیت موضوع و یک عدد کلیدی دیگر در گزارش دیجی‌کالا نگاه کنید که به خوبی خودنمایی می‌کند؛ عددی که بعید است تا سال‌ها، هیچ فروشگاه اینترنتی دیگری بتواند به این رکورد برسد: ۱۵۰ هزار فروشنده.

طلایی‌ترین عددی که در گزارش سالانه دیجی‌کالا پیدا می‌کنید همین است: همکاری با ۱۵۰ هزار فروشنده در این فروشگاه اینترنتی.

 

این یک احتمال قوی است که دیجی‌کالا جت، دریچه ورود این فروشگاه اینترنتی به یک تحول تازه و پوست‌اندازی جدی باشد. تصور کنید در ماه‌های آینده، بخش زیادی از ۱۵۰ هزار فروشنده در پلتفرم جت ثبت نام کنند؛ فروشنده‌هایی که هر کدام از آن‌ها در نقطه‌ای از ایران هستند. چرا الزاما باید محصول خود را به مرکز پردازش دیجی‌کالا بفرستند و سپس محصول برای خریدار ارسال شود؟ این افراد قطعا به سادگی می‌توانند به مشتریانی که اطراف خود هستند سرویس سریع‌تر و البته کم‌هزینه‌تری بدهند.

در کنار دیجی اکسپرس که بازوی لجستیکی این فروشگاه است، خریداران (برای شروع در تهران) می‌توانند هر محصولی را در مدت زمان کمتر از یک ساعت خریداری کنند. تصور کنید حالا شما به فروشگاهی دسترسی دارید که می‌توانید از بین ۴.۵ میلیون تنوع کالایی، انتخاب کرده و زیر یک ساعت آن را در اختیار داشته باشید. اگر این پیش‌بینی درست باشد، رقابت با دیجی‌کالا که تا پیش از این سخت بود تقریبا تبدیل به یک ماموریت غیرممکن می‌شود.

این مطلب اولین بار در دیجیاتو منتشر شده و در اتاق خبر دیجی‌کالا باز نشر شده است.

اخبار مرتبط

برای استفاده از مطالب وب‌سایت درباره گروه دیجی‌کالا، داشتن «هدف غیرتجاری» و ذکر «منبع» کافیست. تمام حقوق اين وب‌سايت نیز برای شرکت گروه تجارت الکترونیک دیجی‌کالا است.