برای تجربه بهتر در این وبسایت، لطفا از صفحه نمایش بزرگتر استفاده کنید.

دیگر رسانه‌ها۰۹ خرداد ۱۴۰۰

نظارت بر عملکرد فروشندگان دیجی‌کالا؛ سیستم ارزیابی فروشندگان چطور کار می‌کند؟

about digikala groupabout digikala groupabout digikala group
about digikala group0 دقیقه وقت خواندن

به نقل از آی تی رسان؛ در اواخر دهه 80 و اوایل دهه 90، خرید اینترنتی میان مردم ایران مرسوم نبود و بزرگ‌ترین دلیل آن هم اعتماد نداشتن مشتریان به فروشگاه‌های اینترنتی بود. در آن زمان نسل جوان از اولین گروه‌هایی بودند که به خرید و فروش اینترنتی روی آوردند و موجب شدند این فرهنگ در میان مردم گسترش پیدا کند. حالا که در اوایل دهه 1400 به سر می‌بریم، خرید از اینترنت در میان تمام ایرانی‌ها جا افتاده و احتمالا همه ما حداقل یک بار آن را تجربه کرده‌ایم.

دیجی‌کالا به‌عنوان سردم‌دار فروشگاه‌های اینترنتی در ایران که میزبان حجم زیادی از خرید‌های آنلاین مردم در سراسر کشور است، در ابتدای راه خود تنها یک فروشگاه اینترنتی محصولات دیجیتالی بود که به لطف ارائه خدمات خوبش توانست به‌زودی اعتماد مردم به یک فروشگاه اینترنتی را جلب کند. شاید بتوان گفت اعتمادسازی یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های دیجی‌کالا در سال‌های اولیه فعالیت این فروشگاه اینترنتی بود.

دیجی‌کالا بستر مهیا برای فعالیت کسب‌وکارهای ایرانی

زمانی که مردم تجربه مثبتی از خرید از دیجی‌کالا کسب کردند، اعتماد هم به وجود آمد. دیجی‌کالا در حالی که روز به روز بزرگ‌تر می‌شد در سال 96 از یک فروشگاه‌ اینترنتی به یک بازار خرده‌فروشی آنلاین تبدیل شد و سیستم مارکت پلیس خود را ارائه داد. در این سیستم دیگر دیجی‌کالا تنها فروشنده محصولات نیست، بلکه به‌عنوان یک واسطه میان فروشندگان کالا و مشتریان در سراسر ایران هم به شمار می‌آید.

در سیستم مارکت پلیس هم موضوع اول برای مشتریان، اعتماد است. مردم به دیجی‌کالا اعتماد دارند اما به فروشنده‌ای که از طریق دیجی‌کالا از او خرید می‌کنند چه؟ تا پیش از عرضه سیستم مارکت پلیس، دیجی‌کالا خود فروشنده اجناس بود اما حالا هزاران فروشنده ناشناس به دنبال فروش کالاهای خود در این بازار خرده‌فروشی آنلاین هستند.

از این رو، دیجی‌کالا فرایندی دقیق و همه‌جانبه را برای ارزیابی فروشندگان خود ایجاد کرد تا تجربه مثبت خرید آنلاین از این فروشگاه که به اعتماد مردم شکل گرفته، خدشه‌دار نشود.

فرایند ارزیابی فروشندگان دیجی‌کالا

بیان شد که موضوع اعتماد مشتریان، برای فروشگاه‌ بزرگی مانند دیجی‌کالا چه مقدار اهمیت دارد، به این ترتیب این فروشگاه روزانه تمامی فروشندگان خود را با یک سیستم دقیق ارزیابی می‌کند تا دست فروشندگان غیرقابل اعتماد از دیجی‌کالا کوتاه شود، همچنین در نقطه مقابل فروشندگان برتر، امتیازات بالایی دریافت می‌کنند و تمایل مشتریان به خرید از این فروشگاه‌ها افزایش پیدا می‌کند.

سیستم ارزیابی فروشندگان دیجی‌کالا به این دلیل راه‌اندازی شده است تا فروشندگانی که قیمت نامتعارفی روی محصولات خود می‌گذارند، کالای بی‌کیفیت می‌فروشند یا در ارسال کالا بدقولی ‌می‌کنند از سیستم فروش مارکت پلیس دیجی‌کالا حذف شوند؛ همچنین فروشندگانی که کالاهایی با بهترین کیفیت را همراه با مناسب‌ترین قیمت عرضه می‌کنند و محصولات را به موقع دست مشتریان می‌رسانند، شناسایی شده و به کاربران معرفی شوند.

دیجی‌کالا با شناخت نیازهای مشتریان، در سامانه‌ی ارزیابی فروشندگان خود به آن‌ها تأکید دارد، این فروشگاه برای همکاری با هر فروشنده قوانین مدونی تعیین کرده که به قیمت گذاری مناسب، فروش کالاهای اصلی و غیراصل، فروش کالاهای قاچاق یا غیربهداشتی و مضر، ارسال به موقع سفارش، مغایرت محصول ارسالی با سفارش مشتری، مرجوع کردن کالا و… می‌پردازد.

فروشندگان پس از موافقت با قوانین دیجی‌کالا، فروش خود را در این فروشگاه آغاز می‌کنند و در همین حین وارد سیستم ارزیابی فروشندگان دیجی‌کالا هم می‌شوند تا میزان پایبندی آن‌ها به قوانین فروش در دیجی‌کالا پایش و شرایط ادامه همکاری با این فروشندگان بررسی شود.

یکی دیگر از اهدافی که دیجی‌کالا در سیستم ارزیابی فروشندگان پیگیری می‌کند، بهبود عملکرد فروشندگان در راستای ارزش‌های فروشگاه و در نتیجه افزایش فروش آن‌هاست. بنابراین این سیستم تأثیر مستقیم بر مشتری مداری و هم‌زمان رشد درآمدی فروشندگان دارد.

شاخص‌های سیستم ارزیابی فروشندگان دیجی‌کالا

سیستم ارزیابی فروشندگان دیجی‌کالا شاخص‌های مهمی دارد که در افزایش و کاهش رتبه فروشندگان تأثیر می‌گذارند، شاخص‌هایی که باید مشتریان از آن اطلاع داشته باشند تا بدانند یک فروشنده برتر با رعایت چه قوانینی موفق به کسب امتیازات بالا شده و خرید از این فروشنده چه تفاوتی با خرید از یک فروشنده با امتیاز پایین دارد.

به طور کلی شاخصه‌های اصلی سیستم ارزیابی فروشندگان دیجی‌کالا به شرح زیر است؛

  • کمترین میزان تأخیر در ارسال سفارش‌های مشتریان
  • به حداقل رساندن لغو سفارش‌های مشتریان
  • کمترین میزان مرجوعی محصولات از طرف مشتریان
  • نفروختن کالای غیراصل و قاچاق
  • استفاده نکردن از برچسب‌های تقلبی و غیر اصل (این با نشان «غیر اصل» در صفحه محصول متفاوت است و منظور برچسب‌های اصالت و سلامت کالاست که نباید به صورت تقلبی استفاده شود.)

همچنین دیجی‌کالا به فروشندگان خود تأکید دارد که رعایت برخی نکات اثرگذار، تأثیر بسزایی در مشتری‌مداری و بهبود عملکرد خود فروشندگان در دیجی‌کالا دارد. این نکات اثرگذار شامل بروزرسانی موجودی محصولات، بررسی به موقع سفارش‌ها، قیمت‌گذاری صحیح و منصفانه، نفروختن و ارسال کالاهای غیراصلی و درج صحیح محتوا و مشخصات محصول می‌شود.

امتیاز عملکرد فروشندگان در دیجی‌کالا

در این سیستم ارزیابی امتیازاتی به فروشندگان داده می‌شود که در پنل فروشندگان در سایت و در صفحه‌ی خرید کالا به کاربران نمایش داده می‌شود. این امتیازات در سه معیار اصلی زیر محاسبه شده و نشان دهنده عملکرد فروشنده در فروشگاه دیجی‌کالا است؛

  • ارسال به موقع کالا که به معنای رساندن سفارش در موعد تعیین شده به انبار دیجی‌کالا است.
  • لغو نشدن سفارش که یعنی عملکرد فروشنده موجب تأمین نشدن کالا و لغو سفارش نشده باشد.
  • بازنگشتن کالا که یعنی خطای فروشنده موجب مرجوع شدن کالا نشده باشد.

لازم به ذکر است که دو نشان برای فروشندگان موفق در دیجی‌کالا وجود دارد؛ رسمی و برگزیده.

فروشندگان برگزیده دیجی‌کالا

در فروشگاه دیجی‌کالا، فروشندگانی که در ارائه‌ی خدمات به مشتریان یعنی فروش محصولات با کیفیت، کمترین میزان لغو سفارش مشتریان و ارسال به موقع کالا، امتیازات بالایی دریافت کنند، به‌عنوان فروشنده برگزیده شناخته خواهند شد.

ایران نوت بوک دیجی کالا

فروشندگان برای دریافت این نشان باید هیچ تخلفی در فروش 6 ماه گذشته خود نداشته باشند. از طرفی به میزان فروش حداقل 300 کالا یا حداقل 80 میلیون تومان رسیده باشند و در سیستم امتیازدهی مشتریان هم امتیازی بیش از میانگین امتیاز در تمامی کالاهای به فروش رفته دریافت کنند، همچنین میزان امتیازات منفی آن‌ها هم کمتر از میانگین امتیاز منفی نسبت به تمامی کالاهای به فروش رفته باشد.

با این وجود از این به بعد می‌دانید که فروشندگان برگزیده دیجی‌کالا با طی کردن چه مراحل و داشتن چه شرایطی توانسته‌اند به این مقام دست یابند. همچنین وجود این نشان برای فروشنده این اطمینان را به مشتریان می‌دهد که کالایی که سفارش داده‌اند، کیفیت بالایی دارد و در زمان مقرر و بدون لغو سفارش به دست‌تان خواهد رسید.

فروشندگان رسمی در دیجی‌کالا

به جز فروشندگان برگزیده، فروشندگان رسمی یک برند یا کالا در کشور هم نشانی در دیجی‌کالا دریافت می‌کنند که از سایر فروشندگان، مجزا باشند. فروشندگان رسمی یک برند با ارائه مدارک معتبر لازم به فروشگاه دیجی‌کالا می‌توانند نشان «فروشنده‌ی رسمی» را دریافت کنند.

کاربران با مشاهده نشان فروشنده رسمی در کنار نام فروشگاه، می‌توانند به آن فروشنده اعتماد کرده و کالای با اصالت را از نمایندگی رسمی آن خریداری کنند.

شناسایی فروشندگان برتر در دیجی‌کالا

اما به جز فروشندگان برگزیده و رسمی، سایر فروشندگان بر اساس عملکرد خود در سیستم ارزیابی فروشندگان دیجی‌کالا امتیازاتی دریافت می‌کنند. این امتیازات تحت عنوان شاخص‌هایی در پروفایل فروشگاه‌ها قابل مشاهده است. مشتریان با توجه به این امتیازها می‌توانند به جز فروشندگان برگزیده و رسمی، تمایز دیگر فروشندگان برتر دیجی‌کالا را از فروشندگانی که امتیازات پایینی دارند، تشخیص دهند و به این ترتیب کالاهای خود را از فروشندگانی با امتیاز بالا خریداری کنند. این روش خود به غربالگری فروشندگان و تمایل فروشندگان ضعیف به بهبود ارائه خدمات و افزایش امتیاز خود هم کمک شایانی می‌کند.

سیستم ارزیابی فروشندگان دیجی کالا

در کنار این‌ها، در پنل یا صفحه کاربری هر فروشگاه، میزان رضایت مشتریان از کالاهای خریداری شده از آن فروشگاه قابل مشاهده است؛ به این شکل خود کاربران هم می‌توانند در امتیازدهی و ارزیابی فروشندگان هم سهم داشته باشند.

زمانی که به صفحه خرید یک محصول مراجعه می‌کنید، در قسمت فروشندگان، نام فروشنده آن محصول قابل مشاهده است. در این قسمت می‌توانید امتیاز عملکرد فروشنده، میزان رضایت مشتریان از کالا و امتیاز ارزیابی فروشنده در سه بخش تأمین به موقع کالا، تعهد ارسال و عدم مرجوعی کالا را مشاهده کنید. در این بخش مجموع رضایت مشتریان از مجموع تمامی کالاهای فروشنده هم قابل مشاهده است.

اگر کالایی که شما قصد خرید آن را دارید، چند فروشنده داشته باشد، تعداد فروشندگان آن در همین بخش مشخص است که با انتخاب آن، می‌توانید تمامی فروشندگان آن کالا، قیمت‌ها، امتیاز عملکرد و رضایت مشتریان از آن‌ها را مشاهده و مقایسه کنید. به این ترتیب مشتریان می‌توانند بهترین فروشنده را انتخاب و کالای خود را از آن فروشنده خریداری کنند.

بای باکس دیجی کالا فروشندگان

همچنین در میان کامنت‌هایی که برای یک محصول وجود دارد، می‌توان فروشندگانی را که مشتریان رضایت بیشتری از آن‌ها دارند، پیدا کرد. در بخش نظرات، اطلاعات فراوانی از جمله فروشنده‌ای که مشتری، کالا را از او خریداری کرده، مشخص است. به همین دلیل گاها با بررسی نظرات، مشاهده می‌شود که افرادی که از یک فروشنده خاص، کالایی را خریداری کرده‌اند، از کیفیت آن رضایت ندارند اما دیگر افرادی که همان کالا را از دیگر فروشندگان خریده‌اند، کاملا نسبت به خرید خود رضایت دارند.

به همین ترتیب مشخص است که فروشنده‌ای که مشتریانش، نظر منفی نسبت به خرید دارند، قابل اعتماد نیست و شما می‌توانید هنگام خرید، فروشندگانی را انتخاب کنید که کامنت‌های مثبتی دریافت کرده‌اند.

نظر شما چیست؟ آیا شما از سیستم ارزیابی فروشندگان دیجی‌کالا رضایت دارید؟

[quote]این مطلب اولین بار توسط آی تی رسان منتشر شده و در اتاق خبر دیجی‌کالا بازنشر شده است.[/quote]

اخبار مرتبط

برای استفاده از مطالب وب‌سایت درباره گروه دیجی‌کالا، داشتن «هدف غیرتجاری» و ذکر «منبع» کافیست. تمام حقوق اين وب‌سايت نیز برای شرکت گروه تجارت الکترونیک دیجی‌کالا است.