برای تجربه بهتر در این وبسایت، لطفا از صفحه نمایش بزرگتر استفاده کنید.

راهنما‌ها۰۳ بهمن ۱۴۰۱

چگونه در دیجی‌کالا مطمئن و هوشمندانه خرید کنیم؟

about digikala groupabout digikala groupabout digikala group
about digikala group0 دقیقه وقت خواندن

دیجی‌کالا در کنار بیش از ۳۰۰ هزار فروشنده در این مارکت‌پلیس به عنوان فروشنده حضور دارد. با این وجود سهم بیشتر کالاها متعلق به فروشندگان است یعنی بیش از ۹۰ درصد از بیش ۹ میلیون کالا. برای آن که از میان بیش از ۹ میلیون کالا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید، امکاناتی فراهم شده است: جعبه خرید، نمودار قیمت و کارنامه عملکردی فروشنده‌ها که در کنار دیدگاه خریداران قبلی یک کالا به شما برای خرید هوشمندانه کمک می‌کند. همچنین اگر مساله‌ای درباره کالا وجود داشته باشد، در همان صفحه می‌توانید اطلاع دهید تا به اصلاح آن و خرید بهتر سایر کاربرها منجر شود. اما از تک تک این امکانات چگونه باید استفاده کنیم؟

جایگاه فروش (Buy Box)؛ میدان رقابتی به نفع مصرف‌کننده نهایی

فروشندگان برای آن که بتوانند فروش خود را افزایش دهند و در نگاه اول نظر خریداران بالقوه را جلب کنند، با یکدیگر در جنبه‌های مختلف رقابت می‌کنند. یکی از این موارد کسب جایگاه فروش  یا بای باکس است.

خریداران بالقوه هنگام ورود به صفحه یک کالا اولین اطلاعاتی که از فروشنده‌های آن می‌بینند در جایگاه فروش قرار گرفته است. بر اساس الگوریتم‌های هوشمند تعریف شده و با رعایت نکاتی که منجر به ایجاد تجربه خرید خوشایندی برای مشتریان خواهد شد، هر فروشنده‌ای می‌تواند این جایگاه را کسب کند.

قیمت کالا، آماده ارسال بودن و میزان رضایت خریداران از جمله مواردی است که برای اختصاص دادن این جایگاه به یک فروشنده سنجیده می‌شود. مهم‌ترین عامل، قیمت‌گذاری منصفانه کالاست. بنابراین فروشندگان تلاش خود را به کار می‌گیرند تا با توجه به وضعیت رقابتی موجود دربازار، قیمتی را اعلام کنند که نه تنها در جایگاه فروش قرار بگیرند بلکه تبدیل به انتخاب نهایی خریداران بیشتری شوند. از طرف دیگر زمان ارسال کالا و موجود بودن آن در انبار، زودتر رسیدن سفارش را به دست مشتریان تضمین می‌کند. داشتن این اطلاعات در یک نگاه موجب می‌شود تا مصرف‌کننده نهایی به خریداری حرفه‌ای تبدیل شود زیرا که می‌تواند انتخابی هوشمندانه و متناسب با نیازهایش داشته باشد، کالایی با قیمت کمتر یا ارسال سریع‌تر را انتخاب کند.

نحوه بررسی نمودار قیمت

نمودار قیمت در صفحه هر کالا تغییرات قیمت آن را در بازه یک‌ ماهه نشان می‌دهد. اعداد این نمودار در هر روز نمایانگر کمترین قیمت و فروشنده عرضه‌کننده آن است.

خطوط آبی رنگ نمودار قیمت نشان می‌دهد که کالا پس از تخفیف و در زمان عرضه چه قیمتی داشته است و خط چین‌های خاکستری از قیمت قبل از تخفیف آن می‌گوید. ممکن است کالاهایی در طول برخی روزها عرضه نشده باشند که در این حالت در نمودار، قیمتی برای نمایش وجود ندارد.

در خریدهای آفلاین ممکن است اطلاعاتی مانند روند قیمت‌گذاری کالا در گذشته به راحتی در دسترس نباشد اما در خرید آنلاین از دیجی‌کالا یکی از مواردی که می‌تواند به تصمیم بهتر خریدارها کمک کند، بررسی نمودار قیمت است که با هدف شفافیت در اختیار تمام کاربران قرار گرفته است.

شفافیت در کارنامه عملکرد فروشنده‌ها

فعالیت هر فروشنده پس از قرار گرفتن در مارکت‌پلیس دیجی‌کالا، طبق استانداردهای تعریف شده دقیق سنجیده می‌شود.  فرآیند نظارت با بهره‌گیری از الگوریتم‌های هوشمند هم با کمک گزارش‌های کاربران به طور مستمر انجام می‌شود و امتیازهای هر فروشنده در صفحه هر کالا و در ویترین آنلاین فروشگاهش قابل مشاهده است. هدف از به اشتراک‌گذاری این امتیازها کمک به تصمیم خرید بهتر مشتریان است.

به عنوان نمونه در این تصویر امتیازهای مرتبط با عملکرد فروشنده‌ای را می‌بینید که برای این کالای خاص موفق به کسب جایگاه جعبه خرید شده است. تاریخ عضویت، میزان رضایت خریداران و پراکندگی آن در کنار وضعیت کلی تامین به موقع، تعهد ارسال و بدون مرجوعی بودن فروشنده قابل مشاهده است. میزان تامین به موقع نشان می‌دهد که این فروشنده تمام سفارش‌های قبلی خود را بر اساس بازه زمانی که برای ارسال در نظر گرفته شده بود، به مرکز پردازش دیجی‌کالا به موقع رسانده است. هیچ سفارشی را لغو نکرده و کمتر از ۱ درصد کالاهایش توسط خریداران بازگشت داده شده‌اند. از طرف دیگر  کالای این فروشنده در انبار دیجی‌کالا موجود است، این یکی از عوامل رقابتی میان فروشندگان نیز است. و طبق گزارش سال ۱۴۰۰، ۸۹ درصد فروشندگانی که جعبه خرید را برنده شدند، کالایشان در انبار دیجی‌کالا موجود بوده است.

می‌توانیم با کلیک بر روی نام فروشنده سری به فروشگاه وی بزنیم و ببینیم در حال حاضر چه کالاهای دیگری برای عرضه دارد. این امکان به مشتریان کمک می‌کند تا اگر از عملکرد فروشنده‌ای اطمینان خاطر کسب کرده‌اند، بتوانند سایر کالاهای مورد نیاز خود را نیز از وی انتخاب و خریداری کنند.

l

اگر عملکرد فروشنده قابل قبول نباشد و یا افت قابل توجهی کند، طبق قوانین تعریف شده و به منظور حفظ کیفیت خرید و رضایت مشتریان، دیجی‌کالا با وی قطع همکاری می‌کند. همچنین برای نظارت گزارش‌دهی کاربران بسیار موثر است و اگر تخلفی ثبت کنند که پس از بررسی اثبات شود، در امتیازدهی به عملکرد فروشنده لحاظ می‌شود.

چگونه درباره عملکرد فروشندگان و کالاها گزارش بدهیم؟

پس از آن که سفارش به دست مشتریان می‌رسد، یک لینک نظرسنجی به صورت خودکار به شماره ثبت شده از مشتری ارسال می‌شود. در این نظرسنجی از مشتریان درباره کیفیت کالا و عملکرد فروشنده پرسش می‌شود. آنچه که ثبت می‌شود به صورت اختصاصی برای هر کالا بررسی می‌شود. همچنین در بخش دیدگاه‌ها در صفحه هر کالا امکان به اشتراک‌گذاری تجربه خرید وجود دارد و این سبب می‌شود اگر مردد هستیم با تکیه بر تجربه‌های استفاده‌کنندگان قبلی تصمیم خرید خود را نهایی کنیم.

علاوه بر همه موارد گفته شده در صورتی که هنوز کالایی را خریداری نکرده‌اید اما متوجه نکته‌ای نادرست درباره آن شوید، می‌توانید برای گزارش دادن این مسئله به بخش گزارش نادرستی مشخصات در صفحه همان کالا بروید.

 سپس با این گزینه‌ها روبرو خواهید شد:

کافیست از میانشان مناسب‌ترین گزینه را انتخاب و گزارش خود را ثبت کنید. گزارش‌ها بررسی می‌شوند و مواردی که نیاز به اصلاح دارند تغییر می‌کنند.

برای گزارش دادن یا ثبت تخلف قیمت‌گذاری یک کالا نیز باید به این قسمت مراجعه کنید:

اگر مشابه همین کالا را با قیمت مناسبت‌تری در یک فروشگاه آنلاین یا آفلاین دیده‌اید می‌توانید طبق مراحل زیر گزارش دهید. فروشگاه آنلاین:

 فروشگاه آفلاین:

در انتها دکمه ارسال را بزنید. تمام گزارش‌های مرتبط با قیمت‌ کالا در تیم نظارت بر قیمت‌گذاری دیجی‌کالا بررسی می‌شوند. بر اساس وضعیت گزارش ثبت شده به عنوان نمونه فروشگاه آفلاین یا آنلاین، صحت‌سنجی می‌شوند و در صورت آن که تخلف فروشنده اثبات شود، برای اصلاح قیمت آن اقدام می‌شود. با توجه به تعداد گزارش‌های دریافتی این فرآیند نیاز به زمان دارد. در سال ۱۴۰۱ تا به حال بر اساس گزارش کاربران، ۲۳۵۵ تا از کالاهای فروشندگان قیمتشان اصلاح شده است.

پس از آن که کالاهای مورد نیاز خود را در دیجی‌کالا جستجو کردید و کاندیدهای خرید را انتخاب کردید برای نهایی کردن تصمیمتان به موارد گفته شده توجه کنید. با این دستورالعمل شما تبدیل به یک خریدار حرفه‌ای می‌شوید که نه تنها خریدهای هوشمندانه‌ای دارید بلکه به سایر خریداران کمک می‌کنید تا بهترین تصمیم را اتخاذ کنند. دیجی‌کالا نیز با توسعه زیرساخت‌ها و الگوریتم‌های هوشمند همواره در تلاش است تا فرآیند خرید از این بازارگاه آنلاین به وسعت ایران را برای تمام مشتریان آسان و آگاهانه بسازد. 

اخبار مرتبط

برای استفاده از مطالب وب‌سایت درباره گروه دیجی‌کالا، داشتن «هدف غیرتجاری» و ذکر «منبع» کافیست. تمام حقوق اين وب‌سايت نیز برای شرکت گروه تجارت الکترونیک دیجی‌کالا است.