برای تجربه بهتر در این وبسایت، لطفا از صفحه نمایش بزرگتر استفاده کنید.

دیگر رسانه‌ها۲۶ شهریور ۱۳۹۹

رقابت سرسخت برندهای ایرانی و خارجی روی دیجی‌کالا؛ کدام‌یک فروش و سهم بیشتری دارند؟

about digikala groupabout digikala groupabout digikala group
about digikala group0 دقیقه وقت خواندن

به نقل از آی‌تی‌رسان: مارکت‌پلیس دیجی‌کالا در رشد کسب‌وکارها و برندهای ایرانی بسیار موفق بوده و دور از انصاف است که نگوییم اکنون این خرده‌فروشی به خانه محصولات ایرانی تبدیل شده است. تا پایان سال ۱۳۹۸ حدودا ۲۵۱۲ برند ایرانی در دیجی‌کالا ثبت شده و کالاهای خود را به فروش رساندند.

در همین سال، حدود ۶۹ درصد فروش تعدادی دیجی‌کالا متعلق به کالاهای ایرانی بوده است. در بسیاری از حوزه‌ها و دسته‌های کالایی، برندهای ایرانی گوی سبقت را از نمونه‌های خارجی و حتی برندهای مطرح و محبوب جهانی ربودند و رتبه اول فروش را از آن خود کردند.

حقیقت این است که طی سال‌های اخیر، شاهد رشد جست‌وجو و خرید محصولات ایرانی روی پلتفرم دیجی‌کالا بودیم. این موضوع نشان می‌دهد کسب‌وکارهای ایرانی به خوبی دارند از این فرصت و بستر برای مطرح شدن، رشد فروش و گرفتن سهم بازار سود می‌برند.

پرجست‌وجوترین برندهای ایرانی و خارجی

یک روش بررسی و مقایسه وضعیت برندهای ایرانی و خارجی، مراجعه به نتایج جست‌وجوها است. اگرچه از نظر تعدادی نمی‌توان برندهای خارجی را با برندهای ایرانی مقایسه کرد ولی رشد تعداد جست‌وجوها در برندهای ایرانی گویای بازار در حال رشد کسب‌وکارهای وطنی است.

در گزارش سالیانه ۹۸ دیجی‌کالا برند «سامسونگ» از میان خارجی‌ها و «تسکو» از میان ایرانی‌ها بیشترین جست‌وجوها را به خود اختصاص دادند. «سامسونگ» نزدیک به ۲ میلیون و ۲۷۰ هزار بار و «تسکو» نزدیک به ۵۲ هزار بار جست‌وجو شدند.

گزارش سال 98 دیجی کالا

برندهای اپل، شیائومی، هواوی و نوکیا در رده‌های بعدی پرجست‌وجوترین برندهای خارجی هستند. غالب این جست‌وجوها برای گوشی موبایل بوده که رتبه نخست جست‌وجو و فروش را در دیجی‌کالا دارد.

در برندهای ایرانی پس از «تسکو» که برندی در حوزه تجهیزات جانبی موبایل و کامپیوتر است؛ برندهای «کامان»، «امرسان»، «ایکس ویژن» و « پارس خزر» قرار دارند. «کامان» یک برند ایرانی در حوزه کالاهای بهداشتی و زیبایی است. امرسان، ایکس ویژن و پارس خزر هم از شناخته‌ شده‌ترین برندهای ایرانی در حوزه لوازم خانگی و الکترونیکی مصرفی هستند.

سهم فروش کالاهای ایرانی

اجازه بدهید با آمارهای دقیقی نشان دهیم سهم برندهای ایرانی از فروش دیجی‌کالا طی سال‌های اخیر چقدر رشد داشته است و چگونه این پلتفرم به خانه نخست کسب‌وکارهای ایرانی تبدیل شد.

گزارش سال 98 دیجی کالا

در سال ۱۳۹۶ فروش تعدادی برندهای خارجی از ایرانی‌ها بیشتر بود. در نیمه دوم سال ۹۶ سهم برندهای ایرانی از فروش، ۴۲ درصد است. در سال ۱۳۹۷، برندهای ایرانی شروع به رشد و افزایش کالاهای موجود روی دیجی‌کالا می‌کنند. در نیمه نخست سال ۹۷ سهم برندهای ایرانی و خارجی تقریبا برابر است ولی در نیمه دوم سال ۹۷ به یک باره برندهای ایرانی سهم بیشتر ۶۶ درصدی را از آن خود می‌کنند. این روند رشد و افزایش فروش در سال ۱۳۹۸ هم ادامه پیدا می‌کند تا اینکه در پایان همین سال، برندهای ایرانی از نظر فروش سهم غالب ۶۹ درصدی دارند.

جالب است بدانید در سال ۹۶ فقط ۸۱۷ برند ایرانی روی دیجی‌کالا حاضر بودند که به تدریج افزایش پیدا می‌کنند و با رشد مارکت‌پلیس این فروشگاه و فراهم شدن بستر مناسب برای عرضه کالاهای ایرانی، در نیمه دوم سال ۹۷ به ۱۷۶۳ برند و در پایان سال ۹۸ بالغ بر ۲۵۱۲ برند می‌شوند.

پرفروش‌ترین برندهای ایرانی

پس از مقایسه میزان جست‌وجوهای برندهای ایرانی و خارجی و بررسی سهم فروش برندهای ایرانی از مارکت‌پلیس دیجی‌کالا، حالا نوبت به بررسی پرفروش‌ترین برندهای ایرانی در سال ۹۸ روی این پلتفرم می‌رسد.

از نظر فروش ریالی، برند «ایکس ویژن» در رتبه نخست قرار دارد و پس از آن برندهای «پارس خزر» و «مهیا پروتئین» دیده می‌شوند. دو برند نخست در حوزه لوازم خانگی و الکتریکی و برند سوم در حوزه سوپرمارکتی است. «چشمه نور»، «تسکو»، «پاکشوما»، «اخوان»، «امرسان»، «کامان» و «ایستکول» برندهای ایرانی دیگری هستند که فروش ریالی بالایی در سال ۹۸ داشته و غالبا هم با جهش فروش در این سال روبرو شدند.

گزارش سال 98 دیجی کالا

مثلا، برند «کامان» در سال ۹۸ نزدیک به ۲۵۰ پله صعود در برندهای ایرانی داشته است و برند «امرسان» رشدی ۱۸ پله‌ای را تجربه می‌کند. «اخوان» ۶۴ پله صعود کرده و «مهیا پروتئین» رشدی ۲۲ پله‌ای را شاهد است.

نوسانات ارز، تحریم‌ها و کاهش ورود محصولات خارجی، خروج شرکت‌ها از ایران و بازار لوازم خانگی، صوتی و تصویری و عوامل دیگر همگی در افزایش فروش برندهای ایرانی دخیل بودند اما نمی‌توان از نقش پر رنگ و قدرتمند مارکت‌پلیس و فضای رقابتی فروشگاه دیجی‌کالا به سادگی گذشت. بازارچه‌ای که بیش از یک سوم جمعیت ایران بازدیدکننده آن هستند و هر فردی در هر نقطه‌ای از کشور می‌تواند کالاها و اجناس مورد نیازش را آنلاین خریداری و درب منزل تحویل بگیرد.

پرفروش‌ترین برندهای خارجی

در میان برندهای خارجی، باز هم سهم فروش ریالی «سامسونگ» بسیار بالا است و بیش از ۲۰ درصد فروش را از آن خود کرده تا نشان دهد هنوز برخی بازارها مانند بازار موبایل و لوازم خانگی الکترونیکی در دست این برند قرار می‌گیرد.

گزارش سال 98 دیجی کالا

پس از سامسونگ، برندهای هواوی و شیائومی حضور دارند. هواوی فقط ۲ رتبه صعود داشته ولی شیائومی رشدی ۱۴ پله‌ای را تجربه می‌کند. نوکیا، ایسوس، اپل، آنر، لنوو، وسترن دیجیتال و سونی دیگر برندهای خارجی پرفروش سال ۹۸ دیجی‌کالا هستند. در میان این برندها فقط «آنر» است که ۱۱ پله صعود داشته و پس از آن لنوو با ۳ پله صعود قرار می‌گیرد. دیگر برندها عمدتا ۲ الی ۳ پله نزول داشتند. این وضعیت متاثر از افزایش فروش گوشی‌های موبایل میان‌رده در بازار ایران و پیشرفت خوب برندهای چینی است.

رقابت برندهای تلویزیون ایرانی و خارجی

در سال ۹۸، سامسونگ رتبه نخست پرفروش‌ترین برند تلویزیون از نظر ریالی را به برند ایرانی ایکس ویژن واگذار کرده است. سامسونگ با ۲۰ درصد فروش ریالی بازار در رتبه دوم قرار می‌گیرد و تی‌سی‌ال با یک رتبه صعود در جایگاه سوم است. بیش از ۳۰ درصد فروش ریالی بازار در دست ایکس ویژن دیده می‌شود.

گزارش سال 98 دیجی کالا

جالب‌تر اینکه برند تازه‌وارد «جی پلاس» موفق شده ۱۰ پله صعود داشته باشد و در رتبه چهارم قرار بگیرد. سونی، پاناسونیک، هایسنس، شهاب، ال‌جی و فیلیپس در رتبه‌های بعدی هستند.

از مهم‌ترین نکته‌های این نمودار باید به کاهش سهم بازار تلویزیون‌های ال‌جی اشاره کنیم. ال‌جی با ۶ پله نزول در رتبه نهم قرار گرفته است و دیگر نمی‌توان آن را یک برند موفق تلویزیون در ایران محسوب کرد. برند ایرانی «شهاب» هم رشد خوبی را تجربه کرده و اکنون بالاتر از ال‌جی قرار دارد. برندهای خارجی هایسنس و فیلیپس هم در این بازار خود را بالا کشیدند.

پرفروش‌ترین برندهای دوربین

«کانن»، «نیکون» و «گوپرو» پرفروش‌ترین برندهای ریالی بخش دوربین دیجی‌کالا در سال گذشته هستند. سامسونگ، فوجی‌فیلم، دی‌جی‌آی، سونی، اکن، پاناسونیک و وای‌فو در رتبه‌های بعدی قرار می‌گیرند. طبیعی است در این بخش هم برند ایرانی سازنده دوربین نداریم و رقابت میان برندهای خارجی است. در صدر جدول تفاوت رتبه زیادی اتفاق نیفتاده است و فقط «گوپرو» جای «سامسونگ» را می‌گیرد.

گزارش سال 98 دیجی کالا

پرفروش‌ترین برندهای لپ‌تاپ

ایسوس همچنان برند نخست فروش لپ‌تاپ و اولترابوک در ایران است. همانند سال گذشته، برند لنوو در جایگاه دوم قرار دارد ولی اپل جای برند اچ‌پی را گرفته و سومین برند پرفروش لپ‌تاپ ایران است. برندهای دیگر با صعود و نزول یک پله‌ای در جایگاه‌های بعدی قرار دارند.

گزارش سال 98 دیجی کالا

پرفروش‌ترین برندهای یخچال و فریزر

در حوزه لوزام خانگی برقی مانند یخچال و فریزر، برندهای ایرانی دوباره رقابت سختی با برندهای خارجی دارند و شرایط بازار به نفع آن‌ها است.

گزارش سال 98 دیجی کالا

برند «امرسان» در سال ۹۸ نزدیک به ۲۵ درصد فروش ریالی دیجی‌کالا در بخش یخچال را به خود اختصاص داده است. «امرسان» با سه پله صعود نسبت به سال ۹۷ در این جایگاه قرار می‌گیرد. برند «ایستکول» با یک رتبه صعود در جایگاه دوم است و برند «ال‌جی» با دو پله نزول در جایگاه سوم قرار گرفته است.

در میان ده برند نخست پرفروش یخچال و فریزر می‌توان برندهای ایرانی «پارس» و «الکترواستیل» را مشاهده کرد.

پرفروش‌ترین برندهای مواد غذایی

کاملا واضح است که برندهای ایرانی در صدر جدول هستند. مهیا پروتئین، گلستان و سحرخیز سه برندی هستند که در حوزه مواد غذایی بیشترین فروش ریالی را داشتند. مهیاپروتئین و گلستان جایگاه‌های خود را از سال ۹۷ حفظ کردند ولی سحرخیز با سه پله صعود و رشد در فروش به رتبه سوم رسیده است.

گزارش سال 98 دیجی کالا

پرفروش‌ترین برندهای ساعت هوشمند

سامسونگ، اپل و شیائومی سه برندی هستند که به ترتیب بیشترین فروش ساعت هوشمند را در ایران روی سایت دیجی‌کالا داشتند. هریک از برندهای سامسونگ و اپل کمی بیش از ۳۶ درصد بازار را در دست دارند و شیائومی اندکی بیش از ۸ درصد بازار را گرفته است. برندهای بعدی جی تب، گارمین، آنر، میدسان، کینگ‌ویر، سومگ و امیزفیت هستند. در بخش ساعت‌های هوشمند، جایگاه‌های نخست نسبت به سال قبل از آن تغییری نکرده است.

گزارش سال 98 دیجی کالا

پرفروش‌ترین برندهای کنسول و لوازم جانبی بازی

نزدیک به ۶۵ درصد بازار کنسول‌های بازی در ایران به سونی و پلی‌استیشن تعلق دارد تا پرفروش‌ترین برند بی‌رقیب این حوزه باشد. ایکس باکس مایکروسافت با ۳۰ درصد در رتبه بعدی است.

گزارش سال 98 دیجی کالا

پرفروش‌ترین برندهای گوشی موبایل

سامسونگ و هواوی در صدر جدول پرفروش‌ترین گوشی‌های بازار هستند و نوکیا جای اپل را در جایگاه سوم گرفته است. شیائومی با ۱۳ پله صعود در جایگاه چهارم است و پس از آن برندهای آنر، اپل و ایسوس در رتبه‌های بعدی حضور دارند.

گزارش سال 98 دیجی کالا

سامسونگ نزدیک به ۴۰ درصد سهم بازار و هواوی ۳۰ درصد فروش بازار ایران را در دست دارند.

 

این مطلب اولین بار در آی‌تی‌رسان منتشر شده و در اتاق خبر دیجی‌کالا بازنشر شده است.

اخبار مرتبط

برای استفاده از مطالب وب‌سایت درباره گروه دیجی‌کالا، داشتن «هدف غیرتجاری» و ذکر «منبع» کافیست. تمام حقوق اين وب‌سايت نیز برای شرکت گروه تجارت الکترونیک دیجی‌کالا است.