برای تجربه بهتر در این وبسایت، لطفا از صفحه نمایش بزرگتر استفاده کنید.

اطلاع رسانی‌ها۰۷ شهریور ۱۴۰۱

کمدهای هوشمند شهری؛ جایگاه امنی برای سفارش‌های دیجی‌کالایی شما

about digikala groupabout digikala groupabout digikala group
about digikala group0 دقیقه وقت خواندن

احتمالا برای شما هم پیش آمده که به هر دلیلی بخواهید کالایی را اینترنتی بخرید ولی جایی نداشته باشید که سفارش خود را تحویل بگیرید. تحویل گرفتن سفارش خریداری شده در سراسر شهرهای بزرگ، امکان ویژه‌ای است که در دیجی‌کالا به واسطه همکاری با گنجه فراهم شده است. دیگر لازم نیست در ساعت یا بازه زمانی مشخصی در مکانی ثابت باشید. کمدهای هوشمند شهری بسته‌های شما را تحویل می‌گیرند.

یکی از چالش‌های کاربران دیجی‌کالا برای دریافت بسته‌های خرید، بازه زمانی بلند مدت است که گاهی منجر به برگشت کالا می‌شود یا مشتری‌ها باید مدت زمان بیشتری را در محل تحویل سپری کنند تا بسته به دست آن‌ها برسد. در همه سازمان‌های بزرگ ممکن است ناهماهنگی‌هایی به وجود بیاید. دیجی‌کالا هم ازین قاعده مستثنی نیست و ممکن است هنگام فرآیند انتقال بسته به دست مشتری ناهماهنگی‌هایی به وجود آید که گاهی واقعا اجتناب‌ناپذیر است. گنجه پاسخی هوشمند به این چالش است.

کمد هوشمند شهری چیست؟

کمدهای هوشمند شهری در سایر کشورها با عنوان «Parcel locker» شناخته می‌شوند و بیش از 20 سال قدمت دارند. این کمدهای هوشمند شهری بخشی از مبلمان شهری هستند که در نقاط مختلف تعبیه می‌شوند تا کاربران برای برداشتن و یا قرار دادن کالاها و سفارشات خود در فاصله کمی از محل زندگی یا کار به آن‌ها دسترسی پیدا کنند. در ایران هم مدتی است این امکان برای کاربران فراهم شده است.

به سادگی یک کلیک  

برای تحویل سفارش خود در کمدهای هوشمند شهری کافی است هنگام ثبت سفارش در قسمت «آدرس و زمان ارسال» به جای تحویل سفارش در آدرس‌های ثبت شده، از بین گزینه‌های «مراکز دریافت حضوری نزدیک» یکی از گنجه‌های فعال در شهر را انتخاب کنید. در این حالت سفارش شما در بازه زمانی مقرر در کمد هوشمند شهری انتخابی قرار می‌گیرد و از طریق پیامک به شما اطلاع‌رسانی می‌شود. در نهایت شما می‌توانید در هر ساعتی از بازه تعیین شده به گنجه مورد نظر مراجعه کنید و با استفاده از وب‌اپلیکیشن گنجه سفارش خود را بردار؛ به همین سادگی.

چرا باید کمد هوشمند شهری را انتخاب کرد؟

امکان دریافت سفارش‌های دیجی‌کالا از طریق کمدهای هوشمند شهری با هدف خرید آسان‌تر و سریع‌تر برای کاربران در شبکه توزیع دیجی‌کالا فراهم شده است. پیش‌بینی می‌شود از این محصول استقبال خوبی شود چرا که هم سریع‌تر است، هم ارزان‌تر و هم در بازه زمانی بیشتری فرصت تحویل گرفتن بسته خرید به کاربران می‎دهد. مثلا دیگر نیازی نیست که وقتی بسته می‌رسد و شما در محل حاضر نیستید تا بسته را تحویل بگیرید، مجبور شوید برای هماهنگی دوباره بارها و بارها تماس بگیرید و تلاش کنید. بسته شما در گنجه قرار می‌گیرد و شما در بازه تعیین شده هر زمان که می‌توانید مراجعه کرده و بسته خود را تحویل می‌گیرید. دیگر کسی معطل و چشم انتظار دیگری نیست و هرکسی طبق برنامه‌ریزی شخصی خودش کارش را دنبال می‌کند. بسته ها نیز طبق برنامه در گنجه قرار می‌گیرند و در بازه مشخص توسط کاربر، بدون دغدغه و نگرانی خاصی تحویل گرفته می‌شوند.

در آینده نزدیک با افزایش تعداد این کمدها تحویل بسته از کمد جذاب‌تر از تحویل بسته در محل سکونت یا محل ثابت خواهد شد. به طور مثال شما وقتی زیر 5 دقیقه بتوانید از گنجه‌ای امن بسته خود را تحویل بگیرید، دیگر نیاز نیست که از تحویل حضوری در منزل یا محل کار خود استفاده کنید؛ هر وقت که فرصت داشته باشید بسته خود را از گنجه برمی‌دارید. البته یکی از اهداف دیجی‌کالا بردن این کمدهای هوشمند شهری به داخل آپارتمان‌ها و مجتمع‌های مسکونی است که تحویل بسته‌های خرید را متفاوت‌تر از قبل خواهد کرد.

هزینه ارسال سفارش‌هایی که به‌صورت حضوری در گنجه تحویل می‌شوند برای خریدهای کمتر از سیصد هزار تومان همواره معادل ده هزار تومان است؛ این درحالی است که هزینه ارسال سبدهای خرید زیر سیصد هزار تومان در سفارش‌هایی که به انتخاب کاربر به آدرس او ارسال می‌شوند با توجه به وزن و زمان ارسال محاسبه می‌شوند و بیش از ده هزار تومان است.

به زودی هفتاد نقطه تهران «گنجه‌ای» می‌شوند  

در حال حاضر در 12 نقطه شهر تهران امکان دریافت حضوری بسته سفارشات در کمدهای هوشمند شهری فراهم است اما به‌زودی و تا پایان سال 1401 این 12 نقطه در شهر تهران به 70 نقطه ارتقا پیدا خواهد کرد و تعداد این کمدهای شهری به‌صورت پلکانی رشد می‌کند. هدف‌گذاری به این صورت است که در هر نقطه‌ای از شهر که حضور دارید، با حداکثر 5 دقیقه فاصله زمانی بتوانید از کمدهای هوشمند شهری بسته سفارش خود را تحویل بگیرید؛ مثلا شهر تهران پتانسیل قرارگیری 700 کمد هوشمند شهری را دارد. بسته سفارش شما در گنجه 1 روز می‌تواند چشم انتظارتان باشد، البته نگران نباشید، زمان تحویل بسته درگنجه قابل تمدید است. ساعت مراجعه به کمدهای هوشمند شهری برای تحویل بسته معمولا بین ساعت ۱۰ تا ۲۱ است و بسته به مکان قرارگیری گنجه ممکن است متفاوت باشد که هنگام انتخاب محل تحویل سفارش، می‌توانید ساعت کاری را ببینید.

اساس شکل‌گیری این کمدهای هوشمند شهری بر این علت استوار بود که مردم ممکن است ندانند دقیقا چه ساعتی در کجا هستند که بتوانند راس زمان مشخص بسته‌ای را تحویل بگیرند. ولی همه می‌دانیم که مثلا در طول یک روز بالاخره از نقطه‌ای نزدیک محل کار یا نزدیک منزل‌مان حداقل یک یا دوبار عبور می‌کنیم و به این شکل امکان برداشت سفارش خریداری شده خود را از گنجه داریم.

راستی ! امنیت بسته‌های خرید کاربران توسط سنسورهایی که در کمدها تعبیه شده است تامین و کنترل می‌شود که باعث می‌شود بابت امنیت بسته‌ها کاربران آسوده خاطر باشند.  

فهرست مراکز کمدهای شهری هوشمند (گنجه)

گنجه میدان ولیعصر: تهران، میدان ولیعصر، کوچه برادران معظم، پلاک 4(ساعت کاری 10 الی 18)

 • گنجه چهارراه ولیعصر(ابریشم): تهران، چهارراه ولیعصر، ابتدای ولیعصر شمالی، بازار کامپیوتر ابریشم (ساعت کاری 10 الی 21)
 • گنجه دانشگاه تهران: تهران، کارگر شمالی، دانشکده فنی دانشگاه تهران (ساعت کاری 10 الی 21)
 • گنجه شریعتی: تهران، خیابان شریعتی، نبش کوچه کلاته، پلاک 20، طبقه همکف (ساعت کاری 10 الی 18)
 • گنجه گلستان: تهران، شهرک غرب، خیابان ایران زمین، خیابان مهستان، مرکز خرید گلستان (ساعت کاری 10 الی 21)
 • گنجه استاد معین: تهران، خیابان استاد معین، خیابان 21 متری جی، پلاک 154 ( ساعت کاری 10 الی 20)
 • گنجه پلاتین: تهران، بلوار فرحزادی، نبش سیمای ایران، مرکز خرید پلاتین، طبقه منفی 1 ( ساعت کاری 10 الی 23)
 • گنجه کاشانی: تهران، بلوار آیت الله کاشانی، بعد از خیابان شهید فروتن، پلاک 15 (ساعت کاری 10 الی 21)
 • گنجه اکباتان: تهران، شهرک اکباتان، فاز 2، مجتمع مگامال (ساعت کاری 10 الی 23)
 • گنجه نارمک: تهران، بزرگراه رسالت شرق به غرب، بعد از خیابان حیدرخانی (ساعت کاری 10 الی 21)
 • گنجه شادآباد: تهران، خیابان هفده شهریور، خیابان مختاری، پلاک 16 (ساعت کاری 10 الی 18)
 • گنجه آجودانیه: تهران، سه راه اقدسیه، خیابان سباری، مجتمع تجاری عرش هایپرمی آجودانیه (ساعت کاری 10 الی 23)

اخبار مرتبط

برای استفاده از مطالب وب‌سایت درباره گروه دیجی‌کالا، داشتن «هدف غیرتجاری» و ذکر «منبع» کافیست. تمام حقوق اين وب‌سايت نیز برای شرکت گروه تجارت الکترونیک دیجی‌کالا است.