برای تجربه بهتر در این وبسایت، لطفا از صفحه نمایش بزرگتر استفاده کنید.

دیگر رسانه‌ها۰۹ مهر ۱۳۹۹

چه کالاهایی در دیجی‌کالا فروش بیشتری دارند؟

about digikala groupabout digikala groupabout digikala group
about digikala group0 دقیقه وقت خواندن

به نظر شما دیجی‌کالا گوشی موبایل بیشتر می‌فروشد یا اجناس سوپرمارکتی، خوردنی و نوشیدنی؟

به نقل از آی تی رسان: بیشترین سهم فروش در کدام دسته کالایی است؟ تجهیزات الکترونیکی و دیجیتالی فروش بیشتری دارند یا لوازم خانگی و آشپزخانه؟ لوازم آرایشی و بهداشتی، لوازم برقی و خودرویی چه سهمی در بازار فروش دیجی‌کالا دارند؟ پرفروش‌ترین کالای سال ۹۸ دیجی‌کالا چه جنسی بوده و مردم روی دیجی‌کالا بیشتر چه چیزهایی را جست‌وجو می‌کنند؟

تحلیل رفتار کاربران و واکنش‌های آن‌ها نسبت به عرضه و تقاضای دسته‌های مختلف کالایی در مقاطع مختلف در کنار تحلیل داده‌های بازدیدها، جست‌وجوها، سفارش‌ها و سبد خرید کاربران می‌تواند به آمارها و نمودارهای جالبی منجر شود که مطمئنا هم برای کاربران و هم برای کسب‌وکارها و فروشنده‌ها مفید و راه‌گشا هستند.

کاربران دیجی‌کالا بیشتر چه کالاهایی را جست‌وجو می‌کنند؟

آمارهای جست‌وجوی کاربران می‌تواند نشان بدهد روی فروشگاه دیجی‌کالا، چه دسته کالاهایی بیشتر متقاضی دارد یا کاربران دنبال چه کالاهایی روی این پلتفرم هستند.

اتفاقا، دیجی‌کالا به یک ابزار جست‌وجوی کالا برای کاربران ایرانی تبدیل شده است و وقتی قیمت، مشخصات و مدل‌های یک کالا را نیاز دارند؛ سریعا وب‌سایت یا اپلیکیشن موبایل دیجی‌کالا را باز کرده و نام کالا را جست‌وجو می‌کنند. به همین دلیل، آمارهای جست‌وجوی دیجی‌کالا هم یک نمونه آماری کامل و قابل اتکا هستند و هم گستردگی آن‌ها می‌تواند علاقه مخاطبان را بازگو کند.

بیشترین کالاهایی که کاربران در دیجی کالا جستجو می کنند

در سال ۹۸، کاربران دیجی‌کالا بیش از ۲۵ میلیون بار در جست‌وجوی گوشی‌های موبایل روی این پلتفرم بودند. موبایل بیشتر از هر کالای دیگری جست‌وجو شده و کالای دوم که هدفون، هدست و هندزفری است؛ با فاصله بسیار زیادی، نزدیک به 6 میلیون بار جست‌وجو شده است.

کنسول‌ها و لوازم جانبی بازی کمی کمتر از 5 میلیون بار جست‌وجو شده و سومین کالای مورد علاقه مردم روی دیجی‌کالا است.

کفش، اسباب‌بازی، ماسک تنفسی، ساعت مچی، لپ‌تاپ، دستکش، مودم، تبلت و هارددیسک اکسترنال، دسته‌های کالایی بعدی با بیشترین جست‌وجو هستند. به وضوح مشخص است کالاهای دیجیتالی بیشترین سهم جست‌وجو روی این خرده‌فروشی را دارند. اگر بخواهیم به انتهای این فهرست نگاهی بیندازیم؛ دمبل، کتاب، الکل و مواد ضدعفونی‌کننده، شامپو، لامپ و فلش مموری را به ترتیب از آخر به ابتدا خواهیم دید.

تقاضا برای کدام کالاها بیشتر است؟

یک روش دیگر بررسی دسته‌های کالایی پر طرفدار در دیجی‌کالا، بررسی رفتار مشتری و کاربران در عرضه و تقاضای کالاها است. بررسی داده‌های عرضه و تقاضای دسته‌های مختلف کالایی، علاوه بر اینکه برای رسانه‌ها جذاب و حاوی نکاتی مهم است؛ بهترین راهنما برای ده‌ها هزار تولیدکننده، صنعت‌گر، هنرمند، توزیع‌کننده و فروشنده است تا بتوانند با برنامه‌ریزی، جایگاه بهتری در این مارکت‌پلیس به دست بیاورند.

برای داشتن تصویری از وضعیت عرضه و تقاضای دسته‌های کالایی مختلف، طیف وسیعی از متغیرهای رفتاری کاربران از جمله تعداد بازدید (Sessions) از صفحه جزئیات محصول و صفحه لیست محصولات، متوسط زمان بازدید، تعداد خرید، نرخ تبدیل، تعداد کاربران، تعداد بازدید مکرر (Impression) از صفحه جزئیات و لیست محصولات در نتایج جست‌وجوی گوگل و نرخ کلیک آن‌ها بررسی شده است.

در نهایت به نمودار جالبی می‌رسیم که نشان می‌دهد لوازم خانگی غیربرقی بالاترین عرضه و تقاضا را دارد. لوازم جانبی الکترونیکی، لوازم خودرو، لوازم اداری و لوازم تحریر، کتاب و هنر نیز از عرضه و تقاضای زیاد برخوردار هستند. تجهیزات کامپیوتری، موبایل و تبلت، مواد بهداشتی خانه، مواد غذایی تازه و خشک در دسته عرضه کم ولی تقاضای زیادی قرار دارند.

بیشترین کالاهایی که مورد تقاضای کاربران در دیجی کالا بوده است

لباس، اکسسوری مد و پوشاک به همراه لوازم ورزش و سفر در دسته کالایی عرضه زیاد و تقاضای کم جای گرفتند و لباس کودک، کفش، پوشاک ورزشی، لوازم خانگی برقی، کارت هدیه، لوازم شخصی برقی، لوازم بهداشت، تغذیه و مراقبت از کودک هم در دسته عرضه و تقاضای کم تقسیم شدند.

براساس همین داده‌ها می‌توان نموداری از دسته‌های کالایی مبتنی بر تقاضا و رضایت روی دیجی‌کالا تهیه کرد که در زیر قابل مشاهده است:

بیشترین رضایت و تقاضا برای کالاهای دیجی کالا

مواد غذایی خشک و تازه، موبایل و تبلت، بهداشت خانگی و فردی، تجهیزات کامپیوتر و کتاب، لوازم التحریر و هنر در دسته کالاهای با تقاضا و رضایت بالا قرار دارند. در جهت مخالف این‌ها، لوازم خودرو و اداری، لوازم خانگی غیربرقی و لوازم جانبی الکترونیکی در دسته تقاضای زیاد با رضایت کم چینش شدند.

مارکت‌پلیس در برابر خرده‌فروشی

با نگاهی به سهم هر دسته کالایی در مارکت‌پلیس و خرده‌فروشی دیجی‌کالا، باز هم می‌توان جایگاه دسته‌های کالایی را در فروش ریالی و تعدادی برآورد کرد.

در مدل مارکت‌پلیس، بیش از ۶۰ هزار فروشنده برای عرضه کالاها روی دیجی‌کالا با هم رقابت دارند ولی در مدل خرده‌فروشی، خود بخش بازرگانی دیجی‌کالا با تامین کالاهای داخلی و بین‌المللی، به طور مستقیم کالاها را به مشتریان عرضه می‌کند.

در نمودارهای زیر به وضوح مشخص است بخش اعظمی از فروش دیجی‌کالا مبتنی بر مارکت‌پلیس است و هر دسته کالایی چه حجمی از این بازار را به خود اختصاص داده است.

مارکت پلیس در برابر خرده فروشی

 

پوشاک، کالاهای دیجیتالی، لوازم خودرو و ابزارهای اداری، ورزش و سفر و لوازم آرایشی و بهداشتی هم از نظر فروش ریالی و هم از نظر فروش تعدادی، جزو دسته‌های کالایی پر اهمیت دیجی‌کالا هستند.

در خرده‌فروشی، بیشتر دسته‌های کالایی خوردنی و آشامیدنی، خانه و آشپزخانه، مادر و کودک و تجهیزات دیجیتالی مشاهده می‌شوند.

کدام دسته کالایی فروش بیشتری دارند؟

قابل پیش‌بینی است که تجهیزاتی مانند لپ‌تاپ، موبایل و به طور مشخص تجهیزات دیجیتالی در فروش ریالی دیجی‌کالا سهم بالایی دارند ولی از نظر تعداد فروش رتبه‌های پایین‌تری خواهند داشت. در عوض، انتظار داریم سوپرمارکتی‌ها، تجهیزات خانه و آشپزخانه یا لوازم آرایشی و بهداشتی از نظر تعداد فروش سهم بیشتری داشته ولی در فروش ریالی پایین‌تر باشند.

نمودارهای سهم فروش ریالی و سهم فروش تعدادی سال ۹۸ دیجی‌کالا چنین منطقی دارند. کالاهای دیجیتالی ۵۳.۷ درصد کل فروش ریالی این مارکت‌پلیس را تشکیل می‌دهند و پس از آن، دسته‌های کالایی خانه و آشپزخانه با ۲۰.۸ درصد و آرایشی، بهداشتی و سالامت با ۷.۴ درصد هستند.

اسباب‌بازی کودک و نوزاد با ۱.۳ درصد کمترین سهم فروش ریالی را در میان دسته‌های کالایی دیجی‌کالا دارند. همین‌طور، لوازم خودرو و اداری، کتاب، لوازم التحریر و لوازم هنر هم جزو دسته‌های کالایی با سهم فروش کم هستند.

سهم هر دسته کالایی در بازارگاه و مارکت پلیس دیجی کالا

اما از نظر فروش تعدادی، تجهیزات خانه و آشپزخانه با ۲۱.۹ درصد بیشترین فروش و پس از آن‌ها خوردنی‌ها و آشامیدنی‌ها با ۱۹.۴ درصد در رتبه بعدی هستند. کالاهای دیجیتالی با ۱۸.۲ درصد، آرایشی، بهداشتی و سلامت با ۱۷ درصد و مد و پوشاک با ۸.۱ درصد در مکان‌های بعدی از نظر فروش هستند. در این شاخص، باز هم گروه کالایی اسباب‌بازی‌های کودک و نوزاد کمترین فروش تعدادی را دارند.

کالاهای پرفروش

در انتهای این مقاله می‌خواهیم یک گزارش جالب هم از پرفروش‌ترین کالاها در دیجی‌کالا طی سال ۹۸ بدهیم.

پر فروش ترین کالاهای دیجی کالا در سال 98

«لامپ ال‌ای‌دی ۷ وات لیتومکس» پرفروش‌ترین کالا از نظر تعداد لقب گرفته است. «گوشی نوکیا مدل ۱۰۶ ساخت سال ۲۰۱۹ دو سیم‌کارته»، دومین کالای پرفروش تعدادی سال ۹۸ دیجی‌کالا است. ماشین اصلاح، چراغ LED یو‌اس‌بی، کمربند مردانه مدیر چرم MKM6، فلش مموری سن‌دیسک Cruzer Blade CZ50 و تبدیل OTG ریمکس مدل RA-OTG از پرفروش‌ترین‌های جالب دیگر دیجی‌کالا از نظر تعداد هستند.

پر فروش ترین گوشی های موبایل در دیجی کالا

اما در فروش ریالی، گوشی سامسونگ گلکسی A50 دو سیم‌کارته ۱۲۸ گیگابایت در رتبه نخست قرار دارد. ۹ کالای پرفروش ریالی بعدی دیجی‌کالا هم گوشی موبایل هستند که تاییدی بر آمارهای ارائه شده در بالا از نظر جست‌وجو و دسته‌های کالایی پرفروش در این پلتفرم است.

شما می‌توانید ویدئو اختصاصی ما در این زمینه را ببینید:

 

اخبار مرتبط

برای استفاده از مطالب وب‌سایت درباره گروه دیجی‌کالا، داشتن «هدف غیرتجاری» و ذکر «منبع» کافیست. تمام حقوق اين وب‌سايت نیز برای شرکت گروه تجارت الکترونیک دیجی‌کالا است.