برای تجربه بهتر در این وبسایت، لطفا از صفحه نمایش بزرگتر استفاده کنید.

اطلاع رسانی‌ها۱۱ آذر ۱۳۹۹

ارسال مستقیم کالا از فروشنده به خریدار چیست و چه مزایایی دارد؟

about digikala groupabout digikala groupabout digikala group
about digikala group0 دقیقه وقت خواندن

دیجی‌کالا از مهر 99 امکان ارسال مستقیم کالا از فروشنده را فراهم کرده است. اجرای این طرح ویژگی‌های مختلفی برای فروشنده و مشتری دارد.

در فاز اول این طرح که از تیر 99 آغاز شده بود 200 فروشنده منتخب دیجی‌کالا می‌توانستند کالاهای خود را بدون ارسال به مرکز پردازش دیجی‌کالا برای خریداران بفرستند. این تعداد هم اکنون افزایش یافته و شامل تمامی فروشندگانی می‌شود که شرایط لازم را کسب کنند. در ادامه، ابتدا طرح ارسال مستقیم از فروشنده به خریدار را معرفی می‌کنیم و سپس به تأثیر مثبت آن در تجربه مشتریان و فروشندگان می‌پردازیم. همچنین به شما نشان می‌دهیم که در صفحه محصولاتی که فروشندگان آنها امکان ارسال مستقیم به شما را دارند چطور آن را شناسایی و از این قابلیت استفاده کنید. در پایان هم به خدمات دیجی‌کالا در اجرای این طرح اشاره می‌کنیم.

منظور از ارسال مستقیم کالا از فروشنده به خریدار (Ship By Seller) چیست؟


تا پیش از راه‌اندازی امکان ارسال مستقیم کالا، فروشندگان باید کالاهای خود را به مراکز دریافت دیجی‌کالا در تهران یا شهرستان‌های دارای مرکز دریافت می‌فرستادند و سپس دیجی‌کالا فرایند پردازش و ارسال کالا به خریدار را انجام می‌داد.

[quote]ارسال توسط فروشنده قابلیت جدیدی است که به پنل بعضی از فروشندگان دیجی‌کالا اضافه شده است. با استفاده از این قابلیت فروشندگان می‌توانند درصورت تمایل بعضی از کالاهای خود را به صورت مستقیم برای مشتری ارسال کرده و نیازی به مراجعه و تحویل به انبارهای دیجی‌کالا نداشته باشند. همچنین کاربران دیجی‌کالا می‌توانند کالاهایی با این قابلیت را مستقیما ار فروشنده دریافت کنند. وب‌سایت سلر آکادمی[/quote]

با اجرای طرح ارسال مستقیم از فروشنده به خریدار، فروشنده‌های واجد شرایط دیجی‌کالا می‌توانند کالاها را بدون نیاز به ارسال به مراکز دریافت دیجی‌کالا مستقیما برای مشتری ارسال کنند.
فاز اول این طرح با همراهی 200 فروشنده منتخب دیجی‌کالا از تیر تا شهریور 99 اجرا شد و پس از آن فروشندگان واجد شرایط پس از طی مراحلی که در وب‌سایت سلر آکادمی توضیح داده شده است می‌توانند کالاهای خود را مستقیم برای مشتریان ارسال کنند.

نمونه کالاهایی که از قابلیت ارسال مستقیم از فروشنده برخوردار هستند

ویژگی‌های ارسال مستقیم از فروشنده به خریدار؛ برای هر دو سوی پلتفرم


دیجی‌کالا می‌خواهد برای تسهیل کار فروشندگان و رضایت بیشتر مشتریان، اجرای این طرح را توسعه دهد تا درصد بیشتری از کاربران دیجی‌کالا از مزایای آن بهره‌مند شوند. در چنین فرایندی، فروشنده کالا را برای مراکز دریافت دیجی‌کالا ارسال نمی‌کند و خودش مستقیما کالا را برای مشتری می‌فرستد. چه شما یک کاربر عادی یا دیجی‌پلاس هستید و چه فروشنده یا تولیدکننده، لازم است درباره‌ی طرح ارسال مستقیم از فروشنده به خریدار آشنا باشید. در ادامه ویژگی‌های این طرح را برای هر دو سوی پلتفرم مارکت‌پلیس دیجی‌کالا شرح می‌دهیم:

ارسال و تحویل سریع‌تر سفارش‌ها

در نتیجه این فرایند، به دلیل دخیل نبودن یک واسط در بخش انبار و پردازش، سفارش‌ها در مدت زمان کوتاه‌تری به دست خریداران می‌رسد. بنابراین برای مشتریانی که ترجیح می‌دهند سفارش خود را در بازه زمانی نزدیکتری دریافت کنند استفاده از این قابلیت توصیه می‌شود. انتظار کمتر برای دریافت سفارش، رضایت خریدار و درنتیجه رضایت بیشتر در شرایط خرید و فروش بین مشتری و فروشنده را در پی دارد. در واقع، با فعال‌سازی این قابلیت به هنگام خرید، حتی در روز ثبت سفارش هم امکان ارسال کالا وجود دارد؛ چرا که میانگین زمان ارسال سفارش توسط فروشنده در حال حاضر کمتر از 1 روز است.

خرید و فروش در بازار رقابتی

دیجی‌کالا با فراهم ساختن زیرساخت برای فعالیت فروشندگان در پلتفرم مارکت‌پِلِیس، شرایط بازار رقابت کامل را تسهیل کرده است. این فضا درباره‌ی اجرای طرح جدید ارسال مستقیم از فروشنده به خریدار هم می‌تواند مزیت بزرگی هم برای خریدار و هم فروشنده باشد.

فروشندگان دیجی‌کالا برای ارسال مستقیم کالاها، هزینه پردازش و ارسال به دیجی‌کالا پرداخت نمی‌کنند و برای پرداخت کمیسیون به دیجی‌کالا، از تخفیف برخوردار می‌شوند. همچنین دیگر لازم نیست زمانی را برای تحویل کالا به مراکز دریافت دیجی‌کالا صرف کنند.
با فراهم آمدن چنین امکاناتی برای فروشندگان، آن‌ها می‌توانند با ارائه قیمت مناسب‎‌تر، آماده ارسال داشتن محصولات خود در انبار و کسب امتیاز عملکرد بالاتر نسبت به رقبا، کالای خود را در جعبه خرید (دکمه پیش‌فرض افرودن به سبد خرید) نمایان کنند و به عبارت دیگر برای برنده شدن در Buy Box رقابت کند و از فروش بیشتری بهره ببرند.

صفحه مارکت پلیس دیجی‌کالا در گزارش 98

واضح است که این شرایط نفع بیشتری برای خریداران هم در پی خواهد داشت و در بازار رقابتی فروشندگان، قیمت کالاها تا حدی کاهش می‌یابد، آن‌ها می‌توانند از میان قیمت‌های مختلف فروشندگان دست به انتخاب بزنند و بر اساس عملکرد فروشنده، قیمت و موجود بودن کالا خرید انجام دهند.

خرید و فروش کالاهای متنوع‌تر

با اجرای طرح ارسال مستقیم توسط فروشنده، کالاهایی با شرایط ویژه و یا کالاهایی که امکان ارسال آن‌ها توسط خود دیجی‌کالا وجود ندارد هم قابلیت تحویل بی واسطه به خریدار را دارند. منظور از شرایط ویژه، فساد پذیری، بزرگ و حجیم بودن و همچنین کالاهای لوکس‌تر است. به عبارت دقیق‌تر، در صورتی که شما به عنوان کاربر بخواهید در کوتاه‌ترین زمان، گل طبیعی سفارش دهید می‌توانید از قابلیت ارسال توسط فروشنده استفاده کنید. همچنین اگر فروشگاه گل طبیعی نیز داشته باشید می‌توانید در مارکت‌پلیس دیجی‌کالا با ارسال مستقیم به دست خریدار، گل‌های خود را به فروش برسانید. این قابلیت همان‌طور که پیشتر گفته شد ارسال اقلام بزرگ مانند مبلمان و موتور سیکلت یا تلسکوپ که فرایند انبارداری، پردازش و ارسال آن به تنهایی و توسط واحد عملیات دیجی‌کالا امکان پذیر نیست، با طرح ارسال مستقیم توسط فروشنده به دست خریداران می‌رسد.

گا طبیعی، موتور سیکلت و مبلمان از جمله کالاهایی هستند که مستقیماً توسط فروشنده ارسال می شوند
گفتنی ا‌ست که در حال حاضر کالاهای سوپرمارکتی ديجی‌کالا، از سوی خود ديجی‌کالا تأمين می‌شوند و با اجرای طرح ارسال مستقیم از فروشنده، سایر فروشندگان هم می‌توانند این کالاها را عرضه کنند. چنین امکانی زمان تحویل این سفارشات را به طور متوسط تا 24 ساعت کاهش می‌دهد.

همچنین در آخرین تلاش‌های تیم بازرگانی تعالی دیجی‌کالا قرار است علاوه بر سوپرمارکت‌ها، رستوران‌ها و داروخانه‌ها نیز از این طرح استفاده کنند. در این صورت، تنوع کالاهایی که برای مشتریان قابل خرید و برای فروشندگان قابل عرضه است تا سطح بسیار مطلوبی افزایش می‌یابد.
به عبارت دیگر، این طرح منجر به مقیاس‌پذیری هرچه بیشتر دیجی‌کالا شده و شرایط را برای تطبیق هرچه بیشتر دیجی‌کالا با نیازهای کاربران بالقوه و شرایط بازار آفلاین فراهم می‌کند. واضح است که نتیجه چنین تحولی، رضایت بیشتر مشتری و خریدار و فراگیری هرچه بیشتر خرید و فروش آنلاین خواهد بود.

از دیگر ویژگی‌های این طرح به طور خلاصه می‌توان به نمونه‌های زیر اشاره کرد؛

 • برخورداری از بازه‌های زمانی بیشتر برای دریافت سفارش
 • کاهش احتمال آسیب دیدن کالا و بسته‌بندی به دلیل کم شدن مراحل ارسال
 • کاهش احتمال خطا در ارسال کالاهای سفارش داده شده
 • دسترسی به گزینه‌های بیشتر برای روش ارسال سفارش
 • حذف روندهای آماده‌سازی سفارش در انبار دیجی‌کالا

انتخاب نوع ارسال هنگام خرید

مشتریان هنگام خرید یک کالا، امکان انتخاب نوع ارسال را دارند. ممکن است مایل باشند کالا از طرف دیجی‌کالا ارسال شود یا ممکن است بخواهند این کالا مستقیما از فروشنده برایشان فرستاده شود. در هر دو حالت تمام تعهدات دیجی‌کالا پا برجاست و جایی برای نگرانی وجود ندارد.
مشتریان دیجی‌کالا هنگام سفارش محصول دلخواهشان، نوع ارسال را در جعبه خرید مشاهده می‌کنند. همان‌طور که در تصویر زیر مشخص است، برای بعضی کالاها هم امکان ارسال مستقیم از سوی فروشنده و هم امکان ارسال توسط دیجی‌کالا فراهم است که هر کدام با نشان مخصوص قابل مشاهده هستند.

صفحه محصول دیجی‌کالا از انواع ارسال

اگر خریدار مایل باشد تا کالا را مستقیم از فروشنده دریافت کند، در مراحل خرید گزینه ارسال از فروشنده را فعال می‌کند. در غیر این صورت می‌تواند از گزینه ارسال از طرف دیجی‌کالا استفاده کند.
با ارسال مستقیم محصول از فروشنده، بسته‌بندی کالا با بسته‌بندی متفاوت دیجی‌کالا تفاوت دارد. ناگفته نماند که این طرح، می‌تواند دست فروشنده را در خلاقیت به خرج دادن در بسته بندی، ارائه طرح‌های تشویقی برای کاهش هزینه ارسال و تکرار خریدها از سوی مشتری باز می‌کند.

خدمات پس از فروش دیجی‌کالا در طرح ارسال مستقیم توسط فروشنده

شاید این سؤال برای شما هم پیش آمد باشد که آیا طرح ارسال مستقیم کالا از فروشنده به خریدار، مسؤولیت دیجی‌کالا نسبت به خدمات پس از فروش را کاهش می‌دهد و یا متوقف می‌کند؟ لازم به ذکر است که با اضافه شدن این طرح و فعال سازی توانایی فروشندگان در ارسال مستقیم به مشتریان، تعهدات دیجی‌کالا به مشتریان خود، برای کالاهایی که مستقیما از فروشنده ارسال می‌شوند با سایر کالاها به هیچ عنوان تفاوتی ندارد و همچنان امکان بازگرداندن بی‌قید و شرط کالا، تا 7 روز پس از دریافت برای ارسال معمولی و تا 30 روز برای کاربران دیجی‌پلاس، مهیا است.

بنابراین ابزارهای نظارتی دیجی‌کالا برای بهبود روند ارسال مستقیم کالا همچنان برقرار است؛

 • نظارت سیستمی بر جزئیات ارسال سفارش‌ها (ارسال به موقع و لغو نکردن سفارش‌ها) و تأثیر دادن آن در محاسبه امتیار فروشندگان
 • جریمه کردن فروشنده در صورت پایبند نبودن به تعهدات از نظر زمان و کیفیت ارسال سفارش
 • محدود کردن سقف سفارش‌های دریافتی فروشنده در صورت دریافت امتیاز منفی
 • محدود کردن دسترسی فروشنده به فروش کالا یا گروهی از کالاها در صورت دریافت امتیاز منفی
 • آموزش فروشندگان توسط کارشناسان دیجی‌کالا با هدف بهبود فرایند
 • دریافت شکایات، انتقادها و پیشنهادهای مشتریان از طریق واحد پشتیبانی مشتریان
 • امکان پیگیری وضعیت سفارش‌ها از طریق واحد پشتیبانی مشتریان
 • ارسال فرم‌های نظرسنجی برای فروشندگان با هدف شناسایی موانع و افزایش بهره‌وری فرایند ارسال مستقیم توسط فروشندگان

در آخر باید گفت آغاز به کار این طرح با اینکه به دیجی‌کالا کمک می‌کند تا از یک بازوی کمکی در اضافه بار فرایندهای عملیاتی بهره بگیرد اما درحال حاضر دیجی‌کالا تنها پلتفرم خرید و فروش اینترنتی‌ست که حتی در شرایطی که خودش ارسال کننده خرید مشتری نباشد همچنان خود را متعهد به ارائه خدمات پس از فروش می‌داند.

نظر شما چیست؟ آیا امکان ارسال مستقیم از فروشنده را به هنگام خرید از دیجی‌کالا فعال کرده‌اید؟ یا اگر فروشنده هستید آیا برای استفاده از این قابلیت، ثبت نام کرده‌اید؟

 

اخبار مرتبط

برای استفاده از مطالب وب‌سایت درباره گروه دیجی‌کالا، داشتن «هدف غیرتجاری» و ذکر «منبع» کافیست. تمام حقوق اين وب‌سايت نیز برای شرکت گروه تجارت الکترونیک دیجی‌کالا است.